Home UZAYTEKNO FRANSA UYDU AVCISI LAZER SİLAH GELİŞTİRİYOR
UZAYTEKNO - 27 Temmuz 2019

FRANSA UYDU AVCISI LAZER SİLAH GELİŞTİRİYOR

Fransa Savunma Bakanı Florence Parly: "Amacımız casus uyduları belirleyip onları anında imha edebilecek bir lazer silah geliştirmek."

Hazırlayan: Burcu ERGÜL

Amerika ve Rusya’nın önde götürdüğü, Çin’in ise sonradan katılıp epey hızlı ilerlediği bir yarış yaşanıyor “Uzay’da”. Avrupa ülkeleri de bu yarışta varlıklarını gösterebilmek için önemli bütçeler ayırdıkları projeleri hayata geçirmeye çalışıyor. Bu ülkelerin başında ise Fransa geliyor. “Rakip” ülkelerin uzaydaki gözlem becerilerine yetişebilmek amacıyla kolları sıvayan Fransa yönetimi, lazer silah üzerinde çalıştıklarını açıkladı. Savunma Bakanı Florence Parly yaptığı açıklamada amacın “casus uyduları belirleyip onları anında imha edebilecek bir lazer silah” geliştirmek olduğunu söyledi.

“TEHDİT EDİLİRSEK ONLARI KARANLIKTA BIRAKACAĞIZ”

Savunma Bakanı Florence Parly, “Eğer uydularımız tehdit edilirse, biz de rakiplerimizin casus uydularını ortadan kaldırarak onları karanlıkta bırakacağız. Karşılık verme hakkına ve kapasitesine sahip olmalıyız. Bu uydularımıza güçlü lazer silahlar yerleştirme ya da devriye gezecek mikro uydular geliştirmeyi de içeriyor.” diye konuştu.

“ÇOK GÜÇLÜ LAZERLER GELİŞTİRECEĞİZ”

Dünya’nın yörüngesinde yaklaşık iki bin uydunun aktif olarak dolaştığı tahmin ediliyor. Bu uyduların çoğu ticari ya da askeri amaçlarla yörüngeye fırlatılmış olanlar. Bir kısmı ise meteoroloji tarafından kullanılırken bazılarının da casusluk amacıyla yörüngede turladığı tahmin ediliyor. Fransa Savunma Bakanı Florence Parly, yakın zaman önce yaptığı açıklamada “Çok güçlü lazerler geliştireceğiz. Bu, Fransa’nın geride kaldığı bir alan. Ancak aradaki farkı kapatıp yakalayacağız.” diyerek ülkesinin 2030 yılına kadar tamamlamayı planladığı bu projesiyle uzay yarışındaki kararlılığını ortaya koydu.

 

SİLAH YARIŞI KIZIŞTI
Fransa yönetiminden gelen bu açıklamayla uzayda “silah” yarışının da kızıştığı anlaşılmış oldu. Düşman uyduların güney panellerini vurabilecek kapasiteye sahip otomatik silahların yerleştirilmesi gibi planları da olan Fransa yönetiminin bu çalışması sonrası diğer ülkelerin de silah yarışını uzaya taşıması bekleniyor.

SİLAHLANMA YARIŞI RUSYA VE ÇİN’E BAĞLI

ABD, Rusya, Çin ve Hindistan uzay ajansları ve ordusu, düşman uyduları Dünya’dan fırlatılacak roketlerle vurma kapasitesine sahip. İmha işlemini uyduların uzayda çarpışmasını sağlayarak da yapabileceklerini tahmin eden uzmanlara göre uzayda silahlanma yarışı, özellikle Rusya ve Çin’den daha “agresif bir yaklaşım” gelmesiyle tırmanabilir.

FOTOĞRAF: Facebook