Home UZAYTEKNO GOOGLE’DAN KAĞITTAN CEP TELEFONU!
UZAYTEKNO - 3 Kasım 2019

GOOGLE’DAN KAĞITTAN CEP TELEFONU!

Ünlü arama motoru Google, Paper Phone adlı bir aplikasyon çıkardı. Hedef, kullanıcıların akıllı telefon bağımlılığını bitirmek.

Cep telefonu bağımlılığıyla mücadele artık çok zor. Çünkü siz de uyanır uyanmaz, ilk iş olarak cep telefonunuzu mu kontrol ediyorsunuz? Ya da yatarken en son baktığınız şey, cep telefonunuz mu? Her sıkıldığınızda ya da etrafınızdakiler sizi biraz ‘baydıysa’ hemen telefonunuza sarılıyorsunuz değil mi? Eğer bunları yapmıyorsanız sizi tebrik ediyoruz.

TELEFONU BİR GÜN BIRAKIR MISINIZ?

Eğer cep telefonu bağımlısı olmadığınızı düşünüyorsanız, bunun 3 açıklaması var: 1) Farkındalığınız çok yüksek. 2) Instagram, Twitter, Facebook vs gibi sosyal medyayı hiç duymadınız. 3) Torunlarınız var, onlarla vakit geçirmek sizin için daha önemli.

Peki hiçbir gün cep telefonunuzu evde bırakmayı düşündünüz mü? Kimseyi arayamayacaksınız, kimse size ulaşamayacak. Sosyal medya gündeminden uzak kalacaksınız. Randevularınızı hatırlatan olmayacak. Belki de bunu deneyimleyebileceksiniz! Google sayesinde…

GEREKLİ ŞEYLERİ KAĞIDA BAS, YANINA AL

Paper Phone sayesinde gerekli belgeleri A4’e basıyorsunuz.

Google’ın yeni aplikasyonu Paper Phone (Kağıt Telefon) sayesinde bu kadar dijitalleşmeden uzak duracaksınız. Londralı şirket Special Projects yaptıkları uygulamayı şöyle anlatıyor:

“Bu uygulama sayesinde, o gün ne gerekiyorsa kağıda basıyorsunuz. Önemli telefon numaralarınız, haritalar, hatırlatmalar… Yani kısaca o gün yanınızda olması gereken ne varsa kağıda basıyorsunuz. Telefonunuzu bırakıp, kağıtlarla evden çıkıyorsunuz.”

UYGULAMA ASLINDA SOSYAL DENEY

Böyle bir şeyi yapar mısınız? Bu uygulama tutar mı? Bilemeyiz… Çünkü aslında bu uygulama, Google’ın dijitalleşmeyle savaş kapsamında desteklediği bir sosyal deney. Special Projects de konu ile ilgili şu açıklamayı yaptı: “Bu deneysel uygulama, sizi dijital dünyadan kurtarmayı hedefleyen bir uygulama. Kağıttan telefon sizi sakinleştirecek ve başka şeylere konsantre olmanızı sağlayacak.”

ÇEVREYLE BARIŞIK APLİKASYON

“Proje kapsamında görüştüğümüz kişilerde cep telefonunu kaybetme korkusu gördük. ‘Çocuğumun numarasını bilmiyoruz’, ‘Haritasız ne yapacağız?’ gibi cevaplar verdiler. Biz de uygulamayı yaptık. Gerekli belgeleri A4’e basacaksınız ve yanınıza alacaksınız. Ayrıca uygulamanın bir de çevresel yönü var. Her gün bir A4 basmak yılda 10 g CO2 üretir. Ancak her gün 1 saat cep telefonu kullanmak yılda 1.2 ton CO2 üretimine neden olur.”

BAĞLANTILI HABER VE MAKALELER: HER 4 KİŞİDEN 3’Ü YATAĞA CEP TELEFONUYLA GİRİYOR

GÜVENLİK UZMANI: “HAYIR, CEP TELEFONUNUZ SİZİ DİNLEMEZ!”

TÜRKİYE’DE CEP TELEFONU ABONE SAYISI 80 MİLYONU GEÇTİ