Home UZAYTEKNO İDDİA: “HUAWEİ, AFRİKA’DA CASUSLUK YAPTI.” UGANDA VE ZAMBİYA: “YALAN.”
UZAYTEKNO - 19 Ağustos 2019

İDDİA: “HUAWEİ, AFRİKA’DA CASUSLUK YAPTI.” UGANDA VE ZAMBİYA: “YALAN.”

Çin devi Huawei hakkında yeni iddia: "3 Afrika ülkesinde siyasi rakiplerin dinlenmesinde rol oynadılar." İki ülke yalanladı, Cezayir sessiz.

Çin devi Huawei hakkında yeni iddia: “Üç Afrika ülkesinde siyasi rakiplerin dinlenmesinde rol oynadılar.” İki ülke hemen yalanladı, Cezayir ise sessiz. İddianın sahibi ise dünyaca ünlü The Wall Street Journal (WSJ) Gazetesi…

SPACEMAG TÜRKİYE’Yİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN: TWİTTER, instagram, YOUTUBE

ABD Başkanı Donald Trump’ın “Çin istihbaratına bilgi topluyorlar” diyerek kara listeye aldığı Çin teknoloji devi Huawei’yle ilgili sular durulmuyor. Bu kez iddia üç Afrika ülkesiyle ilgili… İşte iddialar:

SPACEMAG TÜRKİYE’Yİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN: LinkedIN, FACEBOOK, PİNTEREST

Bobi Wine
  • Uganda yönetimi, 2021’deki seçimlerde Başkan Yoweri Museveni’ye karşı aday olan pop yıldızı Bobi Wine’ı yakın takibe aldı. Huawei yetkilileri de gerçek ismi Robert Kyagulanyi olan Bobi Wine’ın tüm sosyal medya hareketlerini izledi, Uganda yönetimine bilgi sızdırdı. Yönetim, Bobi Wine’ın siyasi ayaklanmaya dönmelerinden korktukları konserleri öncesi atılacak her adımdan haberleri oldu.
  • Zambiya yönetimi, Başkan Edgar Lungu’ya karşı yayın yapan bir internet sitesinden rahatsızdı. Huawei yetkilileri bu sitenin yöneticilerini teknik takibe alıp, haklarında bilgi sızdırdı.
  • Cezayir: Huawei ülkede bir takip sistemi kurdu. Bilgi paylaştı.

“İDDİA KÖTÜ NİYETLİ”

Uganda Başkanlık Sözcüsü “Huawei’n merkezinde toplanıp istihbarat toplantısı yapıldı” iddialarını dün yalanladı: “Niye Bobi Wine hakkında casusluk yapılsın? Huawei’nin siyasi rakiplerle ilgili yardım iddiaları yalandır.”

Zambiya hükümet sözcüsü de yalanladı: “İddia kötü niyetli.”

BAĞLANTILI HABER VE MAKALELER: HUAWEİ’NİN TÜRKİYE’DE ÇEKİLEN İLK AKILLI SAAT REKLAM FİLMİ

HUAWEİ CEO’SU: “TEKNOLOJİ FİLDİŞİ BİR KULEDE OTURMAMALI.”

ÇİN’DEN HİNDİSTAN’A HUAWEI UYARISI: “KARŞILIK VERİRİZ.”