Home UZAYTEKNO INSTAGRAM’DAN “AKIL SAĞLIĞI” KARARI
UZAYTEKNO - 24 Ekim 2019

INSTAGRAM’DAN “AKIL SAĞLIĞI” KARARI

Instagram “estetik operasyon filtrelerini” kaldıracağını bunun da sebebinin “insanların akıl ve ruh sağlığına zarar vermesinden endişe edilmesi” olduğunu açıkladı.

Dünya çapında 1 milyardan fazla kullanıcıya sahip Instagram yeni bir karar aldı. Daha önce birçok AR filtreyi kullanıcıları ile paylaşan Instagram, estetik operasyonla ilişkili bütün artırılmış gerçeklik (AR) filtrelerini kaldıracağı duyurdu.

FİLTRELER OLUMSUZ HİSSETTİRİYOR

Instagram estetik operasyon filtrelerini, insanların akıl ve ruh sağlığına zarar vermesinden endişe edildiği için kaldıracağını açıkladı. Zira yapılan araştırmalara göre yüzleri değiştiren filtreler insanların görünümleriyle ilgili olumsuz hissetmelerine yol açabiliyor.

AMAÇ İNSANLARA KENDİLERİNİ İYİ HİSSETTİRMEKTİ

Instagram’daki yüz filtreleme uygulamasını geliştiren şirket Spark AR’ın sözcüsü yaptığı açıklamada, insanların filtreleri aracılığıyla kendilerini iyi hissetmelerini hedeflediklerini, ancak artık politikalarını yeniden gözden geçirdiklerini ve bu süreç boyunca da estetik operasyon ile ilişkili bütün filtrelerin kaldırılacağını belirtti.

AĞUSTOS’TA GÖRSEL EFEKT SERBESTLİĞİ GELDİ

Instagram ağustos ayında yapılan bir güncellemeyle kullanıcılarının kendi görsel efektlerini yaratmasına izin vermiş, “Plastica” gibi çok sayıda popüler filtre, estetik operasyonların aşırı etkilerini insanların yüzlerine uygulamaya başlamıştı.

Fotoğraf: Twitter

BAĞLANTILI HABERLER:

“FACEBOOK’UN PARASINI AVRUPA’DA İSTEMİYORUZ”

ROBOT HAKİMLER HATASIZ KARAR VERECEK!

BİR WEB SAYFASINI ZİYARET ETTİĞİNİZDE TAM OLARAK NELER OLUR?