Home UZAYTEKNO “ISLANAN TELEFONUNUZU PİRİNÇLİ KASEYE KOYMAYIN”
UZAYTEKNO - 10 Mart 2020

“ISLANAN TELEFONUNUZU PİRİNÇLİ KASEYE KOYMAYIN”

Veri Kurtarma Hizmetleri Genel Müdürü Serap Günal, sıvıyla temas eden telefonlar için yapılması ve yapılmaması gerekenleri sıraladı.

Cep telefonunuz ıslandı. Akla ilk pirince yatırmak geliyor değil mi? Durun! Veri Kurtarma Hizmetleri Genel Müdürü Serap Günal’a kulak verin… Kullanıcıların içgüdüsel olarak paniğe kapılıp birçok hata yaptığını aktaran Serap Günal, sıvıyla temas eden telefonları hayata döndürmek için kullanıcıların yapması ve yapmaması gerekenleri 4 adımda aktarıyor.

YAPMANIZ GEREKENLER

1. Telefonunuzu sudan hemen çıkarın. Telefonunuz suyla temas ettiğinde yapılacak ilk şey, hemen sudan çıkarmaktır. Su altında ne kadar az zaman harcanırsa, genel olarak o kadar az hasar görüyor.

2. Telefonunuzu hemen kapatın ve açmayın. Telefonunuz ıslandıktan sonra yapılacak en önemli işlemlerden biri, telefonu kapatmak ve tekrar açmaya çalışmamaktır. Çünkü telefonunuz çalışıyor gibi görünüyor olsa da bunun yanlış bir güvenlik durumu olduğunu düşünmeniz gerekiyor.

3. Bataryayı, SD kartı ve SIM kartını çıkarın. Bir sonraki adım, elektriksel hasar olasılığını ortadan kaldırmak için telefondan batarya, SD Kart ve sim kartı gibi diğer parçaları çıkarmak olmalıdır. Bu sadece telefonunuza içerideki parçalar olmadan kuruma şansı vermekle kalmaz, aynı zamanda verilerinizin kaybolmasını önlemek için size daha iyi bir şans verir.

4. Telefonunuzu havlu ile kurutun. Son olarak, telefonunuzu bir havlu veya yumuşak bir bezle hafifçe kurutmaya çalışın. Daha fazla nem emerseniz, telefonun kuruma şansı artırırsınız.

YAPMAMANIZ GEREKENLER

1. Telefonunuzu açmaya çalışmayın. Su ile temas ettikten sonra cihazı açmaya çalışmayın. Su hasarının devam etmesinden sonra telefonunuzu açmak, kısa devreye neden olur ve dahili parçaların korozyonu hızlanır.

2. Telefonunuzu pirinç dolu kaseye koymayın. Çoğu kullanıcı için iyi bilinen bir taktik, telefonun nemini emmek için bir pirinç kasesine konulduğu “pirinç hilesini” denemektir. Bu teori ile ilgili birkaç problem var. Pirinç bir miktar nemi emebilir, ancak telefondaki her alana, özellikle daha küçük noktalara ulaşamayacaktır. Suyun çoğunluğu gitmiş olsa da, telefonunuzda ulaşılamadığı için kalan su damlaları konusunda başarısız olma ihtimali var. Ek olarak, telefona nişasta ve toz ekleyebilir, bu da daha fazla hasar verir.

3. Telefonunuzu kedi kumu içine ya da silika jel içine koymayın. Cihazınızı kedi kumu veya silika jel içine koymayı denemeyin. Bu çözümler sadece geçicidir ve telefonunuzu nihai arızalardan kurtarmaz. Çalışmalar, telefonunuzu sadece hava ile kendi kendine kurumaya ayarlamanın daha fazla su çıkardığını gösteriyor.

4. Kurutma makinesini kullanmayın. Cihazı kuruturken saç kurutma makinesi gibi herhangi bir ısı kaynağı kullanmaktan da kaçının. Bunlar yalnızca telefonunuzu aşırı ısıtırken, suya ve elektrik sorununa ısıyı da ekleyerek bileşenlere zarar verir.

BAĞLANTILI HABER VE MAKALELER: “AKILLI TELEFONLA GEÇİRDİĞİM SÜREYİ AZALTACAĞIM”

AKILLI TELEFONUNUZ TUVALETTEN KİRLİ!

UZAY ÇAĞINDA CEP TELEFONUNU BİLMEYEN BADUY TOPLULUĞU