Home UZAYTEKNO İŞTE KARŞINIZDA YOĞUN BAKIM YAPAY ZEKA ROBOT HEMŞİRESİ
UZAYTEKNO - 22 Aralık 2020

İŞTE KARŞINIZDA YOĞUN BAKIM YAPAY ZEKA ROBOT HEMŞİRESİ

Beykent Üniversitesi, pandemi sürecinde 'Yoğun Bakım Yapay Zekâ Robot Hemşire' projesiyle, hemşirelerin yükünü hafifletecek robot üretti.

Koronavirüs ile mücadele sürecine robotlarda katılıyor. Beykent Üniversitesi akademisyenleri, pandemi sürecinde ‘Yoğun Bakım Yapay Zekâ Robot Hemşire’ projesiyle, hemşirelerin yükünü hafifletecek robot üretti.

‘SETINT’ adı verilen robot hemşireler, yaşam bulguları ve değerlendirme skalalarını ölçüp tahminde bulunabiliyor. Ayrıca; hastaların ilaç ve yemeklerini de dağıtabiliyor.

SPACEMAG TÜRKİYE’Yİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN: TWİTTER, instagram, YOUTUBE

Beykent Üniversitesi Sağlık Bilimleri Yüksekokulu Hemşirelik Bölümü Öğr. Gör. Hamiyet Kızıl ile Mühendislik-Mimarlık Fakültesi Bilgisayar Mühendisliği Bölüm Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Atınç YIlmaz’ın, SETINT AI ile ortak çalışması sonucu Türkiye’nin yerli ve milli ‘Yoğun Bakım Yapay Zekâ Robot Hemşire‘si geliştirildi.

Hamiyet Kızıl.

“ÖLÇÜYOR, TAHMİN EDİYOR, DAĞITIM YAPIYOR”

Beykent Üniversitesi ’inden edinilen bilgilere SETINT: “SETINT AI firması ile oluşturulan iş birliği sonucu gelinen noktada, ‘SETINT’ adı verilen yapay zekâya sahip robot hemşireler, yaşam bulguları ile yoğun bakımlarda kullanılan değerlendirme skalalarının ölçümünü yapıp ileriye yönelik tahminlerde bulunuyor ve bu doğrultuda ilaç ya da yemek dağıtımı da yapabiliyor.

SPACEMAG TÜRKİYE’Yİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN: LinkedIN, FACEBOOK, PİNTEREST

SETINT Robot Hemşire, hemşirelerin bağımlı ve yarı bağımlı rolleri çerçevesinde yaptıkları görevleri yerine getirerek, hemşirelere ciddi zaman kazandırıyor. Bu sayede, hemşireliğin odağı olan ‘bakım’ için daha fazla zaman ayrılması da sağlanarak, hastanın bakım kalitesinin de artması öngörülüyor.

‘SETINT – Yoğun bakım Yapay Zeka Robot Hemşire’, Türkiye’nin dört bir yanından webinara katılan sağlık otoritelerinden tam not aldı.

BAĞLANTILI HABER VE MAKALELER: ROBOTLAR-1: ROBOT NEYE DENİR, İSMİ NEREDEN GELİR, ÜÇ ROBOT KANUNU NEDİR?

18 METRELİK JAPON ROBOT ‘DİZ ÇÖKTÜ’

“ROBOTLAR BİZİ ÖLDÜRMEK İSTEYECEKLER”