Home UZAYTEKNO KÖK HÜCRE ROBOTA DÖNÜŞTÜRÜLDÜ
UZAYTEKNO - 14 Ocak 2020

KÖK HÜCRE ROBOTA DÖNÜŞTÜRÜLDÜ

Amerikalı bilim insanları, Afrika pençeli kurbağalarından aldıkları kök hücrelerle küçük robotlar üretti.

Dünyada daha önce olmayan yeni bir yaşam formu olduğu belirtilen “Xenobot” adlı robotlar, yaralarını kendileri iyileştirip canlı organizmalar gibi ölüyorlar. Bu canlı robotlar tıkanan damarların açılması, okyanusların mikro plastiklerden arındırılması ya da zehirli maddelerin bulunup yok edilmesi gibi alanlarda kullanılması umuluyor.

İngiliz Guardian’ın haberine göre, Massachusetts Tufts Üniversitesi Allen Keşif Merkezi’nin Direktörü Michael Levin, geliştirdikleri robotlar için “Canlı programlanabilir organizmalar” dedi. Bilim insanları robotların güçlü ve dayanıklı olması için genellikle metal ve plastik kullanmayı tercih ederken Michael Levin ve ekibi ise robotları biyolojik dokulardan yaptı.

 

Evrimsel algoritmayla tasarlandı

Araştırma sonuçlarını bilim dergisi Proceedings of the National Academy of Sciences’ta yayımlanan bilim insanları, robotlarını bir “evrimsel algoritmasıyla” geliştirdi. Program, 500-1000 arası deri ve kalp hücresiyle rastgele üç boyutlu konfigürasyonlar oluşturdu. Her tasarım sanal bir ortamda test edildi. Kalp hücreleri atmaya başladığında robotların ne kadar yol aldığı ölçüldü. En iyi performans gösteren hücrelerle yeni tasarımlar yaratıldı. Kalp hücreleri kendiliğinden kasılıp gevşeyebildiği için minik motorlar gibi bir işlev görüyor ve robotları itiyor. Robotların ömrü bir haftayla 10 gün arasında değişiyor.

Çalışma sırasında kurbağa hücreleri, canlı kalabilmeleri için bir su kabına konuldu. Tasarımlar, cımbız ve yakıcı aletlerle yapıldı. Bazı hücreler, düz bir çizgide hareket ederken bazıları daireler çizerek hareket etti ya da diğer hücrelerin arasına katıldı.

Fotoğraf: Youtube

BAĞLANTILI HABERLER:

DÜNYA’DA BULUNAN EN ESKİ MADDE: 7 MİLYAR YAŞINDAKİ YILDIZTOZU!

“UFO HAVALANDI VE BİR ANDA ORTADAN KAYBOLDU”

İLK İRAN ASILLI AMERİKALI ASTRONOT: ‘UZAY BİZİ BİRLEŞTİRİR’