Home UZAYTEKNO KORONA DÖNEMİNDE EN ÇOK FACEBOOK, YOUTUBE, WhatsApp KULLANDIK
UZAYTEKNO - 11 Mayıs 2020

KORONA DÖNEMİNDE EN ÇOK FACEBOOK, YOUTUBE, WhatsApp KULLANDIK

“We Are Social 2020” raporu yayımlandı. Rapora göre, küresel çapta 3,8 milyar aktif sosyal medya kullanıcısı mevcut.

Dijital pazarlama dünyasını yakından ilgilendiren “We Are Social 2020” raporu yayımlandı. Rapora göre, küresel çapta 3,8 milyar aktif sosyal medya kullanıcısı mevcut. Evde kaldığımız koronavirüs döneminde en çok Facebook, Youtube ve WhatsApp kullanıldı.

Tüm Dünya’yı etkisi altına alan COVID-19 salgınının beraberinde getirdiği yeni yaşam düzenine uyum süreci insanların günlük rutinlerini ve alışkanlıklarını değiştirdi. Salgın nedeniyle eve kapanmak zorunda kalan insanlar; birincil ihtiyaçlarını temin etmek, bilgi almak, işlerini sürdürmek ve sosyalleşmek için sosyal medyayı daha yoğun kullanmaya başladı.

SPACEMAG TÜRKİYE’Yİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN: LinkedIN, FACEBOOK, PİNTEREST

We Are Social’ın Ocak-Nisan aylarını kapsayan raporuna göre; sosyal medyayı aktif kullananların sayısı 3,81 milyarı bulurken dünya nüfusunun yüzde 49’unun sosyal medya kullanıcısı olduğu belirlendi. Bu oran, 2019 Ocak We Are Social raporunda yüzde 42 seviyesindeydi.

FACEBOOK’UN TAHTI SALLANMADI

Evden çalışmanın ve sokağa çıkma yasaklarının artması ile sosyal medya kullanımında ciddi oranda artış oldu. We Are Social’ın raporuna göre; 2,5 milyar aktif kullanıcıya sahip Facebook, en fazla kullanıcıya sahip sosyal medya mecrası olurken YouTube ve WhatsApp kullanan 2 milyar kullanıcı mevcut. Araştırmada WeChat’in 1 milyar kullanıcıya, son zamanlarda popülerleşen platform TikTok’un ise 800 milyon kullanıcıya ulaştığı görülüyor.

DÜNYA’DA İLK 10 ÜLKE ARASINDAYIZ

Türkiye; Instagram ve Twitter’daki kullanıcı sayısı yoğunluğu açısından dünyadaki ilk 10 ülke arasında yer alıyor. Rapora göre son bir yılda Türkiye’de Instagram kullananların sayısı yüzde 3 artarak 39 milyona ulaştı. Nisan 2020 itibariyle dünyada en çok Instagram kullanıcısının olduğu 6. ülkeyiz. Twitter kullanıcı sayısı ise yüzde 16 artarak 13,6 milyon oldu. En çok Twitter kullanıcısının olduğu ülkelere bakıldığında Türkiye’nin 7. sırada olduğu görülüyor.

SPACEMAG TÜRKİYE’Yİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN: TWİTTER, instagram, YOUTUBE

(Fotoğraflar: Freepik.)

“SOSYAL MEDYANIN GÜCÜ”

Şirketler açısından sosyal medyanın müşteri ilişkilerini sürdürmede geldiği kritik noktaya değinen Google SMB Premier Partneri EG Bilişim Teknolojileri’nin CEO’su Gökhan Bülbül “Sosyal medyanın gücünü daha iyi anladığımız bir dönemden geçiyoruz. Pandemi sürecinde sosyal medya insanları hiç olmadığı kadar ulaşılabilir kılıyor. Salgın döneminde dijital pazarlamaya ve iletişime ara veren şirketler, bu dönem sona erdiğinde müşterileri ile aynı iletişimi kurmakta zorlanabilir. Bu nedenle şirketlerin iletişime devam etmeleri, dijital pazarlama stratejilerini geliştirmeleri ve daha çok ‘Biz buradayız’ demeleri gereken bir dönemdeyiz” dedi.

BAĞLANTILI HABER VE MAKALELER: FACEBOOK’UN PATRONUNDAN SEZAR SAÇI!

İSTANBUL’DA FACEBOOK İSTASYON AÇILDI

POPÜLER UYGULAMAYI APPLE VE GOOGLE KALDIRDI!