Home UZAYTEKNO KURAL TANIMAYAN SÜRÜCÜLERE YAPAY ZEKALI ÇÖZÜM
UZAYTEKNO - 3 Aralık 2019

KURAL TANIMAYAN SÜRÜCÜLERE YAPAY ZEKALI ÇÖZÜM

Araba sürerken, telefon kullanmak yasak. Araba sürerken telefonla konuşarak da, yazışarak da hem kendimizi hem de çevremizi tehlikeye atıyoruz. Trafik cezası da var. Ama tüm dünyada insanlar bu gerçeği bilmesine rağmen cep telefonlarını ellerinden bırakmıyor. Birçok ülke sürücüleri ve çevreyi bu tehlikeden korumak için trafik cezalarını artırıyor. Avustralya bu konuda bir adım daha öne geçti. Ülkenin Yeni Güney Galler Eyaleti’nde direksiyon başındayken telefonunu kullanan sürücüleri tespit eden yapay zekalı kameralar kullanmaya başlandı.

İLK 3 AY UYARILACAK

Yapay zekadan yararlanan yeni kamera sistemi, sürücünün telefon kullandığını gösteren işaretleri arayıp bulacak. Kameranın çektiği fotoğrafları da insanlar inceleyecek. Yeni kameralara takılan sürücüler, ilk üç ay için sadece uyarılacak. Ancak bu deneme sürecinin tamamlanmasının ardından cezalar verilmeye başlanacak.

1335 TL CEZA KESİLECEK

Kameraların yakaladığı sürücüler 344 Avustralya doları (1335 TL) para cezasına çarptırılacak ve ehliyetlerine 5 ceza puanı eklenecek. Okul bölgelerindeki ihlâllerde ise ceza miktarı 475 Avustralya dolarına (1770 TL) yükselecek. Yetkililer bu sayede araç başında telefon kullanma vakalarının azalacağına inanıyor.

Fotoğraf: Twitter

BAĞLANTILI HABERLER:

UZAYDA BİTKİDEN İLAÇ YAPILACAK

PUTİN’DEN “RUS OLMAYAN YAZILIM”A YASAK

SOSYAL MEDYAYI SALLAYAN MARSLI SOLUCAN!