Home UZAYTEKNO MAKS 2019 BAŞLADI: UZAY VE HAVACILIK FUARINDA ERDOĞAN-PUTİN ZİRVESİ
UZAYTEKNO - 27 Ağustos 2019

MAKS 2019 BAŞLADI: UZAY VE HAVACILIK FUARINDA ERDOĞAN-PUTİN ZİRVESİ

Rusya'nın 'uzay ve havacılık alanında gövde gösterisi' nitelikli fuarı, MAKS-2019 Uluslararası Havacılık ve Uzay Fuarı bugün ülkenin başkenti Moskova'daki Jukovskiy Havalimanı’nda başlıyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, fuarı gezdikten sonra ikili bir görüşme yaptı.

Hazırlayan: Emre KULCANAY
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bugün Rusya’nın başkenti Moskova’ya hareket etti. Erdoğan’ın Rusya ziyaretine dair haberlere Suriye, İdlib ve diğer Ortadoğu konuları ağırlığını koysa da bizi ilgilendiren bir mesele de var. Erdoğan, Putin’le birlikte bugün (27 Ağustos 2019, Salı) başlayan ve 1 Eylül 2019 Pazar gününe kadar sürecek MAKS-2019 Uluslararası Havacılık ve Uzay Fuarı’nın açılışını gerçekleştirdi; iki lider havacılık ve uzay çalışmalarının sergilendiği fuarı birlikte gezdi ve burada ikili görüşme gerçekleştirdi.
Erdoğan’ın Rusya temaslarıyla ilgili Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı internet sitesinde şu cümle yer aldı:
“Sayın Cumhurbaşkanımız ziyaret vesilesiyle, alanında dünyanın öndegelen etkinliklerinden olan, MAKS-2019 Uluslararası Havacılık ve Uzay Fuarı’nın açılışına da iştirak edeceklerdir.”
KIZIL MEYDAN ŞOVU’NUN AR-GE’Sİ
MAKS-2019 Uluslararası Havacılık ve Uzay Fuarı için Rusya’nın Kızıl Meydan’da ‘gövde gösterisi’ yaptığı; İkinci Dünya Savaşı’nı bitiren, Nazi Almanyası’nın yenildiği, 9 Mayıs Zafer Bayramı’ndan sonra ikinci gövde gösterisi olarak tanımlanabilir. 9 Mayıs’ta Kızıl Meydan’da uzun menzilli füzeleri ve savaş uçaklarıyla hava atan Rusya, 27 Ağustos-1 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirilen MAKS-2019 Uluslararası Havacılık ve Uzay Fuarı ile bir sonraki Kızıl Meydan şovunun ipuçlarını veriyor aslında.
Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ile 1955-1975 yılları arasında ‘uzay yarışı’na girişen Rusya, ‘dünyanın en büyük 5 havacılık gösterisinden biri’ olarak tanımlanan bu fuarı 1993’ten bu yana iki yıl arayla düzenliyor. Fuara 33 ülkeden, 184’ü yabancı 827 firmanın katılması bekleniyor. Fuar, 210 hava gösterisi ile şenlenirken, 45 bin metrekarelik fuar alanında 80 civarında konferans ve çalıştay da düzenlenecek. Ruslar tarafından üretilen 5’inci nesil Su-57E savaş uçağı ve Il-112VE hafif askeri nakliye uçağı, bu yılki fuarın gözdesi olması bekleniyor.
YAPTIRIM DİNLEMEYEN AMERİKALILAR!
Kırım’ın Mart 2014’teki işgali ve ilhakının ardından ABD tarafından başlatılan yaptırıma rağmen 7 Amerikalı firma, bugün başlayan fuara katılıyor. O firmaların isimleri şöyle: Boeing, Honeywell, United Technologies Corporation, Kulite Semiconductor Products IncTeledyne Controls, Emerging Markets Communications, LLC ve AMETEK PDS… Fuarın büyüklüğünü göstermek açısından şu bilgi önemli: ABD’li firmaların katılımı, fuara katılmak için kayıt yaptıran toplam 720 firmanın sadece yüzde 1’ini oluşturuyor.
FUARDA ŞANGAY YOLDAŞLIĞI 
Rusya’nın ‘ağabeylik’ ettiği Asya ve Güney Asya Paktı, Şangay 5’lisinin ikinci gücü Çin de JH-7AII avcı bombardıman uçağının yeni versiyonu ile fuarda boy gösterecek; bombardıman uçağı, MAKS-2019 Uluslararası Army Games 2019 etkinliğinde uçacak.
Fotoğraflar: AVIASALON