Home UZAYTEKNO MONA LİSA İÇİN PARİS’E GİTMEYE GEREK KALMADI
UZAYTEKNO - 22 Ekim 2019

MONA LİSA İÇİN PARİS’E GİTMEYE GEREK KALMADI

Louvre Müzesi’ndeki Leonardo Da Vinci’nin Mona Lisa tablosu, sanal gerçeklik deneyimi ile daha önce görülmemiş bir perspektifle sunulacak.

Paris’teki Louvre Müzesi’yle HTC VIVE Arts, müze tarihinin ilk sanal gerçeklik deneyimi olan Mona Lisa: Camın Ötesi’ni 24 Ekim 2019 tarihinde ziyarete açacak. Kullanıcıyı içine alan yepyeni bir Mona Lisa deneyimi olan Louvre’daki sergi, sanat severlere Leonardo da Vinci’nin en ünlü başyapıtını daha önce hiç görülmemiş bir şekilde izleyebilmeleri için fırsat verecek.

DÜNYANIN HER YERİNDEN ULAŞILACAK

Mona Lisa: Camın Ötesi deneyimini yaşamak sadece Louvre Müzesi’ne gidenlere has olmayacak. Bu deneyime ayrıca dünyanın herhangi bir yerindeki tüm sanat severler VIVEPORT aracılığıyla erişebilecek. Yedi dakikalık sürükleyici deneyimin başlangıcında kullanıcılar, VIVE’ın en yeni VR başlığı VIVE Cosmos aracılığıyla kendilerini Mona Lisa’nın her daim sergilenmekte olduğu Louvre’daki Salle des États salonunda olacak. Kullanıcı ilk başta, tablonun önündeki seyirci kalabalığının arkasında kalıyor.

EN GÖZ ALICI DETAYLAR GÖRÜLEBİLECEK

Kalabalık, tablonun önünden ayrılınca izleyici, aradaki koruyucu cam ve çerçeve olmaksızın, eserle yüz yüze kalacak kadar tablonun yakınına getirilecek. Da Vinci’nin şaheseriyle artık yalnız kalan seyirci, boya tabakasından görülen ahşap panelin dokusu da dahil olmak üzere bu ünlü yağlı boya tablonun en göz alıcı detaylarını ve eserin nasıl restore edildiğini yakından görebilecek.

EFSANELEŞEN KAVRAMLAR SAF DIŞI KALACAK

İzleyiciyi zamanda yolculuğa çıkaran eşsiz bir deneyim

Sanal gerçeklik deneyimi, hareketli görüntü, ses ve etkileşimli tasarımı birleştirerek ziyaretçileri da Vinci dünyasına tüm derinliğiyle çekmenin yanı sıra ikonik sanat eserinin kızılötesi taramasının model hakkında neler söyleyebileceği konusunda da bir yaklaşım sunacak. İzleyiciyi zamanda yolculuğa çıkaran bu eşsiz deneyim hikayeyle desteklendiği sesli anlatım sayesinde kimliği ve giyimi hakkında daha fazla detay vererek Mona Lisa hakkındaki bazı efsaneleşen kavramlar saf dışı bırakılıyor.

“GİZLİ KALMIŞ DETAYLAR ORTAYA ÇIKIYOR”

Mona Lisa: Camın Ötesi aynı zamanda, gölgeden ışığa geçişi neredeyse algılanmaz hale getiren çok ince uygulanmış boya katmanları kullanmayı ifade eden da Vinci’nin Sfumato tekniğini de izleyicilere sergileyecek.

iOS VE ANDROİD’DE ERİŞİME SUNULDU

Deneyimin, dünyanın her yerinden izleyiciler için hazırlanmış genişletilmiş ev sürümü versiyonu, iOS ve Android’deki mobil VR da dahil olmak üzere önde gelen diğer büyük VR platformlarla birlikte HTC’nin limitsiz VR üyelik servisi VIVEPORT Infinity’den erişime sunuldu.

BAĞLANTILI HABERLER:

YAPAY ZEKALI ROBOT EL, RUBİK KÜPÜ ÇÖZDÜ

NASA’NIN InSight’I, MARS’TA KAZIYA BAŞLADI

GALATASARAY-BOĞAZİÇİ TEKNOPARK KURUYOR