Home UZAYTEKNO NASA ASTRONOTU: “UZAYDA BİBER FİDELERİ ÇİÇEK AÇTI”
UZAYTEKNO - 5 Eylül 2021

NASA ASTRONOTU: “UZAYDA BİBER FİDELERİ ÇİÇEK AÇTI”

İnsanoğlunun uzayla imtihanında bir adım daha... Astronot Megan McArthur: "Çiçekler haftaya yerini küçük biberlere bırakacak."

ABDli NASA astronotu Megan McArthur, Uluslararası Uzay İstasyonu’nda (UUİ) deney amaçlı yetiştirdikleri biber fidelerinin çiçek açtığını açıkladı. McArthur, gelecek hafta çiçeklerin yerini küçük biberlere bırakacağını belirtti.

Uluslararası Uzay İstasyonu’nda bulunan NASA astronotu Megan McArthur, istasyonda yetiştirdikleri Şili biber fidelerinin çiçeklendiğini ve bir hafta sonra küçük biberleri görmeyi beklediklerini açıkladı.

SPACEMAG TÜRKİYE’Yİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN: LinkedIN, FACEBOOK, PİNTEREST

McArthur, uzay istasyonundan fotoğraflarla birlikte paylaştığı mesajında “Bu daha karmaşık bitkileri uzay istasyonunun benzersiz ortamında yetiştirmeyi öğrenmek, gelecekteki gezegen görevlerindeki astronotların kendi yiyeceklerinden bazılarını yetiştirmelerini sağlayacaktır!” ifadelerini kullandı.

2022 MART’TA TAMAMLANACAK

NASA tarafından “Gelişmiş Bitki Yaşam” alanında yürütülen ve 2022 yılının Mart ayında tamamlanması beklenen deneyde, New Mexico Hatch Green Şili biberi türü kullanıldığı belirtildi.

SPACEMAG TÜRKİYE’Yİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN: TWİTTER, instagram, YOUTUBE

NASA, uzayda miktoyerçekimi olan bir alanda yetiştirmek için biberin seçildiğini çünkü bir C Vitamini kaynağı olan biberlerin yetiştirilmesi, çimlenmesi, büyümesi ve meyvelenmesi daha uzun sürdüğü için, olası birçok uzay ürününe göre daha zor olduğu ifade edildi.

BAĞLANTILI HABER VE MAKALELER: UZAYDA NASIL ÇİÇEK SULANIR?

SOSYAL İZOLASYONDA ÇOCUĞUNUZA OKUTABİLECEĞİNİZ BİLİM KİTAPLARI

OSMANLI DÖNEMİ KARANTİNA MERKEZİ: TAHAFFUZHÂNE