Home UZAYTEKNO NASA’NIN AY GÖREVİNE SÜPER BİLGİSAYAR DOKUNUŞU
UZAYTEKNO - 29 Ekim 2019

NASA’NIN AY GÖREVİNE SÜPER BİLGİSAYAR DOKUNUŞU

NASA’nın Ay’ın Güney Kutbu’na insan indirme görevi olan Artemis Programı’nda kullanılmak üzere “Aitken” isimli yeni bir süper bilgisayar geliştirildi.

NASA’nın atmosfere giriş, gezegen yüzeyine alçalma ve iniş görevleri yanında 2024 yılına kadar Ay’ın Güney Kutbu’na insan indirme görevi olan Artemis Programı’nın modelleme ve simülasyonlarını desteklemek amacıyla Hewlett Packard Enterprise (HPE), NASA Ames Araştırma Merkezi’ne özel yeni bir süper bilgisayar tasarladı.

İSMİNİ ASTRONOM ROBERT AİTKEN’DEN ALIYOR

NASA Ames Araştırma Merkezi’nin “Aitken” ismini verdiği yeni süper bilgisayar, HPE ile NASA Ames arasındaki dört yıllık çok aşamalı iş birliği kapsamında geliştirilen ilk ürün olma özelliğini taşıyor. Adını, çift yıldız sistemlerinde uzmanlaşan Amerikalı Astronom Robert Grant Aitken’den alan süper bilgisayar, Ay yüzeyine doğru ve güvenli inişler yapılmasını sağlamak için 3,69 PetaFLOP teorik performansıyla binlerce karmaşık simülasyonu daha hızlı bir şekilde çalıştıracak.

SÜPER BİLGİSAYARIN ÖZELLİKLERİ NELER?

– Aitken, özel bir amaç için geliştirilen, uçtan uca yüksek başarımlı bilgi işlem (HPC) platformu olan ve optimum enerji verimliliği sağlamak için özel sıvı soğutma özelliğiyle donatılmış HPE SGI 8600 sistemini kullanıyor.

– İleri düzey bilgi işlem performansı için 2. Nesil Intel® Xeon® Ölçeklenebilir işlemciler

– Yüksek performanslı bir ağ yapısı için ölçeklenebilir bant genişliği sağlayan Mellanox InfiniBand

– Özel veya uzaktan yürütülen uygulamalar için güvenli, olumsuz hava şartlarına ve yangına dayanıklı veri modülü halinde paketlenmiş, kullanımı kolay prefabrik BT altyapısı sağlayan Schneider Electric SmartShelter Konteynerleri

yer alyor.

– 1.150 düğüm, 46.080 çekirdek ve 221 TB RAM

– 3.69 petaflop maksimum teorik performans

– 1,03’lük Güç Kullanımı Verimliliği (PUE)

Süper Bilgisayar, NASA Ames’in HPE ile ortaklaşa geliştirdiği Kaliforniya eyaletinin Mountain View bölgesinde bulunan yeni tesiste bulunuyor.

Fotoğraf: NASA

BAĞLANTILI HABERLER:

MARUL, UZAY YOLCULUKLARINI NASIL ETKİLER?

SOKAK RÖPORTAJI: “MARS’A ESKİ EŞİMİ GÖNDERİRDİM, BETER OLSUN, ÖLSÜN AÇLIKTAN”

“ÇOK GEÇ OLMADAN MARS’A TAŞINMALIYIZ”