Home UZAYTEKNO OYUNDA YENİ DÖNEM: ‘KONSOLSÜZ CLOUD’
UZAYTEKNO - 15 Temmuz 2019

OYUNDA YENİ DÖNEM: ‘KONSOLSÜZ CLOUD’

Birçok şirket klasik oyun konsollarından vazgeçip, cloud (Bulut) sistemi oyunculuğun hazırlıklarını yapmaya başladı. Google Stadia kasım ayında piyasaya çıkacak. Microsoft’un Xcloud’u ve Amazon’un yeni sistemi de yolda.

Hazırlayan: Ulaş Deniz AKYÜREK

Sinclair, Atari, Commodore, Amiga, Playstation, Xbox, Wii derken, bir dönem sona eriyor… Geçtiğimiz E3 oyun fuarında birkaç şirket çok sayıda oyununun Google’ın yeni cloud (Bulut) sistemi Stadia’ya geleceği yönünde açıklamalar yaptı. Yakın zamanda Google’ın cloud sistemi Stadia ile dünyanın çevresindeki pek çok insanın en yeni oyunları, televizyon, tablet ve telefonlardan herhangi bir ek ekipman gerektirmeksizin oynayabilmeleri planlanıyor.

CLOUD OYUNCULUK NE VAAD EDİYOR?

Klasik oyun konsollarında, bütün işlemler konsolun içindeki donanım tarafından yapılırken, cloud oyunculukta ise dünyanın farklı yerlerinde bulunan çeşitli bilgisayarlar tarafından yapılıyor. Oyuncular bu bilgisayarların ağlarına bağlanarak istedikleri platformda istedikleri oyunları oynayabilme şansına sahip oluyor.

İNTERNET HIZINIZ ÖNEMLİ YOKSA…

Elbette çoğu oyun için kumanda gereksiniminin hala geçerli olduğunu da belirtmek lazım. Ek olarak oynadığınız oyunlarda, elinizdeki cihazın çözünürlüğü ve internetinizin hızına göre bulanıklaşma görülmesi beklenirken, bunun dışında cloud sisteminin bir oyun konsolu ile tümüyle aynı oyun deneyimi sunacağı iddia edilmekte.

3 BİN OYUNA EK 1900 OYUN 

Google Stadia’ya ek olarak, Microsoft da henüz çıkış tarihini açıklamasa da Xcloud isimli projesiyle bu alanda yer alacağını duyurdu. Stadia’dan farklı olarak, Microsoft Xcloud ile Xbox kataloğundaki 3500’den fazla oyuna erişim imkanı sağlayacağını belirtirken, hali hazırda geliştirilen 1900 oyun da bu listeye ekleneceğini duyurdu. Amazon’un da kendi sistemi üzerinde çalıştığı biliniyor.

ÜYE OL, TÜM OYUNLARA ERİŞ

Cloud sisteminin bütün oyunculuk kurallarını değiştirecek gibi gözüküyor. Kasım ayında çıkması kesinleşen Google Stadia’nın 129 dolar ücreti olacağı duyurulmuştu. Bu fiyat etiketinin yanında oyunlara erişim için aylık olarak 9.99 dolara üye olmanız gerekse de, vaat edilen oyun sayısı piyasadaki alternatiflere göre oldukça iyi bir fiyat-performans seçeneği gibi gözükmekte. Ama yine de hala daha çözülmesi gereken pek çok sorunu da bünyesinde barındırıyor.

GOOGLE STADIA’NIN HEDEFİ GENİŞ KİTLE

Uzmanlar, akıcı bir oyun deneyimi için gerçekten güçlü bir internet bağlantısı gerektiğinin altını çiziyor. Google Stadia cloud oyunculuk vasıtasıyla geniş kitlelere açılmak isterken, kitlelerden bu kadar yüksek bir internet bağlantısı istemesi onu hedefinden saptırır mı saptırmaz mı ilerleyen zamanlarda göreceğiz.