Home UZAYTEKNO POPÜLER UYGULAMAYI APPLE VE GOOGLE KALDIRDI!
UZAYTEKNO - 25 Aralık 2019

POPÜLER UYGULAMAYI APPLE VE GOOGLE KALDIRDI!

Birleşik Arap Emirlikleri uygulaması ToTok, 'Telefonuna indireni takip ediyor' gerekçesiyle App Store ve Play Store'dan kaldırıldı.

İsmi Çin’in TikTok’a benzese de Birleşik Arap Emirlikleri uygulaması ToTok, daha çok Whatsapp’ı andıran bir uygulama. “Video ve metin olarak güvenli mesajlaşma” diye pazarlanan ToTok’la ilgili Amerika’nın önde gelen gazetesi New York Times savaş açmıştı. Gazete haftasonu ToTok’u casuslukla suçladı:

“Birleşik Arap Emirlikleri yönetimi, uygulamayı cep telefonuna indiren herkesin sohbetlerini takip ediyor, telefondaki tüm bilgileri de kaydediyor.”

TÜRKİYE’YE KORSAN SALDIRI YAPAN ŞİRKET

ToTok’un, Orta Doğu, Avrupa, Asya, Afrika ve Kuzey Amerika’da milyonlarca kez indirildiğini yazan gazeteye göre, Whatsapp ve Skype’ın kısıtlandığı bir ülkede ToTok’un güvenli mesajlaşma adıyla ortaya çıkması soru işaretiydi… Gazete, ToTok’u üreten Breej firmasının Abu Dabi merkezli siber güvenlik şirketi DarkMatter’ın ‘yüzü’ olduğunu da öne sürdü. DarkMatter’ın İran, Katar ve Türkiye’de bakanlıkları, FIFA yöneticilerini, gazetecileri ve muhalifleri hedef alan korsan saldırılar düzenlediği ileri sürülüyor.

Tüm gelişmelerin ardından Apple ve Google harekete geçti ve uygulamayı kaldırdı.

BAĞLANTILI HABER VE MAKALELER: POPÜLER UYGULAMAYA YASAK GELDİ

EN İYİ 10 UZAY UYGULAMASI

ÇOCUKLARA ÖZEL MÜZİK UYGULAMASI