Home UZAYTEKNO ROBOTLAR-2: KENDİ ROBOTUNU KENDİN YAP
UZAYTEKNO - 22 Temmuz 2020

ROBOTLAR-2: KENDİ ROBOTUNU KENDİN YAP

Yazarımız Arda Alkaç dizinin ikinci gününde kendi deneyimlerinden yola çıkarak "DIY Robots" tavsiyesi veriyor.

Biraz geriye gidelim. 2017 Ocak ayıydı. Birinci sınıfın güz dönemi yeni bitmiş, okul tatile girmişti. Ankara, Kurtuluş Parkı’nda yürürken (uzun yürüyüşler yapmayı çok severim) aklımdan düşünceler geçip duruyordu ve Ankara’nın soğuğunu bilirsiniz. Rüzgar, Kurtuluş Parkı’nın ağaçlarını hareket ettiriyor, bir o yana bir bu yana sallıyordu. Bir bankta oturdum ve seyyar çay satıcısından aldığım çayı yudumlarken bisiklet sürenlere, koşu yapanlara uzun uzun baktım.

Hayatım boyunca ders çalışarak mı bir şeyler yapacağım yoksa farklı işlerle uğraşıp fark mı yaratacağım? Şeklinde düşünceler sürekli dönüp dolaşıyordu. Aynı zamanda babam Cebeci’de bulunan hastanede yatıyordu ve iki farklı şeyi düşünüyordum. Oldukça zor bir durumdu. Çayımı bitirdim ve hastaneye doğru yürümeye başladım. Otuz dakika sonra hastaneye ulaştım ve babamla beraber hastane odasında oturuyorduk. Telefonumu çıkarıp günün haberlerine bakıyordum.

ROBOTLAR İLE İLK TANIŞMAM

Haber sitesinde bir reklam gördüm. Kendi robotunu kendin yap diye bir kitabın satışını yapan bir kitap sitesinin haberiydi. Kitaba baktım ve babama bir kitap alıp geleceğimi söyledim. Hızlı adımlarla dışarı çıktım ve Kızılay yönüne doğru gitmeye başladım. Saatin ilerlediğini ve havanın soğuduğunu fark ettikten sonra Cebeci’de bulunan Dikimevi Metro İstasyonu’ndan Ankaray’a bindim. 3 durak ilerledikten sonra (Dikimevi, Kurtuluş, Kolej) Kızılay İstasyonu’nda indim. Kitabın satışını yapan mağazaya girdim ve kitabı aldım. Tekrar aynı ulaşım araçlarını kullanarak babamın yanına hastaneye gittim. Akşam olmuştu ve akşam yemeğimizi yedikten sonra kitabı kurcalamaya başladım.

SPACEMAG TÜRKİYE’Yİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN: TWİTTER, instagram, YOUTUBE

Mühendisliğe yeni başlayan öğrenci arkadaşlarım şunu çok iyi bilirler. İlk sene öğrendikleriniz ile bir makine yapamazsınız. Makine yapabilmek için uzun süre çalışmak ve hesaplarınızın doğruluğunu defalarca kanıtlamak zorundasınız. Ben mühendisliği çok seviyorum ancak nereden başlayacağınızı bir türlü bilemiyorsunuz. İşte nereden başlayacağımı çok iyi buldum dedim. Bu kitapta yazılanları uygulayacağım ve bir şeyler yapabileceğim dedim kendi kendime. Yanılmışım.

Kitabı kesinlikle kötülemiyorum, yeni başlayan arkadaşlar için çok güzel bir kaynak. Ancak, ben en küçük terimleri bile anlamakta zorlanıyordum. If, else, else if gibi kodlamada kullanılan ve makineye iletebileceğiniz komutların ne anlama geldiğini bile bilmiyordum. İki gün kadar inceledikten sonra sadece okuyarak bir şeylerin yapılamayacağını çok iyi anlamıştım. Siz de bu yazıları okurken eğer bir şeyler yapmak istiyorsanız sadece okumak ile bir şeylerin yapılamayacağını anlamışsınızdır. Babam taburcu oldu ve hastaneden çıktı, evin yolunu tuttuk.

ROBOTLAR İLE TANIŞMAMDAN BİR AY SONRA

Şubat ayının ikinci haftası okuluma döndükten sonra (Ankara’da satın aldığım kitabı da yanıma almıştım) tekrar kitabı kurcalamaya başladım. “Bunlar ne?” diyordum kendime. İnternetten sürekli araştırma yapıyordum ancak bir türlü aradığım “Bir robotu yapmak için gerekli olan parçalar nelerdir?” diye bir yazı bulamıyordum. Yazılarını paylaşanlar da kısıtlı miktarda bilgi veriyordu. Okul başladı ve derslere gidip gelmeye başladım. Dersteyken sürekli bir robot nasıl yapılır? Şeklinde düşünüyor konsantre olamıyordum. Akşamları sürekli bu konuyu araştırıyordum ve en son arama motorunda şöyle bir araştırma yaptım.

“DIY Robots”

DIY (Do it Yourself) yani kendin yap demektir. Arama motoruna DIY ile başlayan bir şey yazarsanız çeşitli kaynaklarda kendiniz yapabileceğiniz ürünler bulabilirsiniz. Bunu yazdıktan sonra bir sitede hazır robotlar gördüm. Kısacası, siz robotu demonte bir şekilde alıyorsunuz, yönergeleri takip ederek robotu birleştiriyorsunuz ve robotunuz çalışıyor. Bana göre eşsiz bir şeydi. Çünkü, sıfırdan bir ürün yapabilmem için önce ürünün nasıl çalıştığını bilmeliydim. Birçok arkadaşım bana hep soruyordu “Arda nereden başlayacağımı bilemiyorum, yardımcı olur musun?” Diye. İşte muhtemelen aradığınız cevap burada, ben hazır demonte robotları alarak bu işe başladım. Son bölümde, göreceğiniz robot ile ilk yaptıklarımı kıyaslamanızı sizden rica ediyorum.

SPACEMAG TÜRKİYE’Yİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN: LinkedIN, FACEBOOK, PİNTEREST

Tarihler Mart ayını gösteriyordu ve ben hemen bu robottan sipariş ettim. Kısa sürede elime kargo yolu ile ulaştı. Kutuyu açtım ve hazır parçalar ve nasıl birleştireceğime dair bir yönerge kılavuzu vardı. Hemen birleştirmeye başladım fakat el aletlerim sınırlı sayıdaydı. Yani, parçaların nasıl birleştirileceğini anlamıştım ancak birleştirebilmem için el matkabı, yan keski, karga burnu, havya makinesi gibi birçok alete ihtiyacım vardı. Hepsini toplu bir şekilde sipariş ettim ve okula gitmeyi unutup gece gündüz bunlar ile ilgilendim. Tekrar hatırlatmak isterim, birinci sınıftaydım ve hiçbir şekilde bölüm dersi almamıştım. Ne Mechanisms (Mekanizmalar) ne Dynamics of Machinery (Makine Dinamiği ve Teorisi) ne Dynamics (Dinamik) ne Robotics (Robotik) kısacası robot ile alakalı temel ve ileri seviye derslerin hiçbirini almamıştım. Sadece hayalimde kurduğum şeyi yapmak istiyordum. Hepsi bu kadar.

ROBOT YAPMAYA BAŞLADIM

Mart ayının ikinci haftası okulumuzun vize haftasının başlangıcıydı. İlk vizemiz Calculus II dersinin vizesiydi. Ben, sürekli robotlar ile uğraştığım ders çalışmayı unutmuştum. Sınava girdim ve ardından sınav çıkışı koşarak eve döndüm. O kadar heyecanlıydım ki ilk defa kendim bir şeyler yapabilmiştim. Robot bir tanktı ve bütün yönergeleri izleyerek tamamlamıştım. Ancak yine bir sorun ile karşı karşıyaydım. Tankı hareket ettirebilmek için motorlara kabloların lehimlenmesi gerekiyordu.

Hayatımda hiç lehim yapmamıştım ve lehimin nasıl yapılacağı ile ilgili birçok yazı okudum. Daha önce de söylemiştim, istediğiniz kadar okuyun. Pratik olmadığı müddetçe sadece teorik olarak kalır diye. Kolları sıvadım ve lehim yapmaya başladım. İlk başta çok kötü bir lehim bekliyordum ancak kime gösterdiysem oldukça temiz bir iş çıkardığımı bana ilettiler. Böylelikle, motorların lehimini de tamamlamış oldum. Geriye sadece pili takmak kalmıştı. On/Off tuşunu yerleştirdim ve pili taktım. Pili takmamla birlikte bir ses geldi ve robot ileri doğru hareket etmeye başladı. Oturup onu izledim. Yanlış hatırlamıyorsam beş dakika boyunca dikkatle robotu izlemiştim. Bir şeyler yapmıştım ve makine çalışıyordu.

İlk yaptığım robot. Paletlerini daha sonra tamamen sıkılaştırdım. 14 Mart 2017, Gaziantep.

Bu videoları ve fotoğrafları görünce duygulanıyorum. Çünkü, diğer bölümlerde nasıl geliştiğimi bizzat fark edeceksiniz. Devam edelim, bu robotu yaptıktan sonra karanlıkta çalıştırmayı denedim ancak bu robot çok basit bir robottu. Sadece ileri gidiyordu ve ben ekstra bir özellik eklemeyi denemedim. Sadece, iki adet ampul satın aldım ve önümü aydınlatması için onları ekledim. Farklı bir şey ortaya çıkmıştı, sanki yaptıkça daha farklı şeyler çıkacağını umarak bu işte sürekli çalışmaya devam ettim.

GÜNEŞ PANELİ İLE ÇALIŞAN RÜZGAR GÜLÜ

Haftada en az bir kitap bitiren birisiyim. Evime ekmekten çok kitap giriyordu. Enerji ile ilgili bir kitap almıştım ve orada güneş panelleriyle, rüzgar santralini anlatıyordu. Tesadüf diyebilirim ancak rüzgar santralinin modelinin olduğu bir hazır set gördüm. Onu da aldım ve birleştirmeye başladım. Modüler bir set olduğu için sadece rüzgar gülü yapmıyorsunuz. Pervanesi vardı ve o pervane ile güneş enerjisiyle çalışan bir arabaya dönüştürebiliyordunuz.

Güneş enerjisiyle çalışan bir rüzgar gülü yapmıştım. 26 Mart 2017, Gaziantep.

Yaptığım güneş paneliyle çalışan rüzgar gülünü balkonuma sabitlemiştim. Sabahları kaldığım ev direkt güneş gördüğü için otomatik olarak çalışıyordu. Her sabah onun çalıştığını görmek benim için ayrı bir mutluluk kaynağıydı.

Yaklaşık 1 ay boyunca bu şekilde çalıştıktan sonra ben okuldayken aniden bir yağmur bastırmıştı ve balkonda güneş paneliyle çalışan bir rüzgar gülünün varlığını unutmuştum. Eve geldiğimde hava muhalefetinden dolayı oldukça zarar görmüştü. İyi bir deneyimdi ve çok şey öğrendim.

Buraya kadar okuduysanız bundan sonra görecekleriniz ağzınızı açık bırakacak. Bunu tüm samimiyetimle söylüyorum.

Üçüncü bölüm için aşağıdaki linki tıklayabilirsiniz.

BAĞLANTILI HABER VE MAKALELER: ROBOTLAR-3: TÜM ROBOTLARIN BİR HİKAYESİ VARDIR!

ROBOTLAR-1: ROBOT NEYE DENİR, İSMİ NEREDEN GELİR, ÜÇ ROBOT KANUNU NEDİR?

‘UZAYDA SEKS’E ÇÖZÜM: EROBOTLAR