Home UZAYTEKNO “ROBOTLAR BİZİ ÖLDÜRMEK İSTEYECEKLER”
UZAYTEKNO - 8 Kasım 2019

“ROBOTLAR BİZİ ÖLDÜRMEK İSTEYECEKLER”

ABD'li teorik fizikçi Michio Kaku: "Yapay zekalı robotlar maymunlar gibi olacak. Öldürme güdüsünü durdurmak için çip takacaz. Ancak..."

Yapay zekanın tartışıldığı bu dönemde bir uyarı da bilimin popülerleşmesinde büyük katkısı olan Amerikalı teorik fizikçi Michio Kaku’dan geldi. Milyarder Elon Musk gibi o da yapay zekalı robotların bir gün insanlara karşı ‘öldürme güdüsü’ne sahip olacağına inanıyor. “İnsanlığın geleceği” teması üzerine sayısız eseri bulunan Michio Kaku şöyle uyarıyor:

“ROBOTLAR ŞU AN HAMAMBÖCEĞİ KADAR AKILLI”

“Robotlar şu anda da akıllılar. Şu an bir hamamböceği zekasına sahipler. Ancak gelecek yıllarda bir fare, belki bir tavşanın zekasına sahip olacaklar. Şanslıysak kedi ya da köpek kadar akıllı olurlar.”

“Ve bu yüzyılın sonuna doğru kim bilir, bir maymun kadar akıllı olabilirler. İşte bu nokta tehlikeli. Çünkü maymunlar özgüvenli hayvanlardır ve kendilerinin farkındadır. Yani kendilerinin maymun olduğunu bilirler.”

BAĞLANTILI HABER: “YAPAY ZEKA BİZİ GEÇECEK” VE “BİLGİSAYARIN ÇİPİ, BİZİM KALBİMİZ VAR” ATIŞMASI

“KÖPEK BİZİ ‘BÜYÜK KÖPEK’ OLARAK GÖRÜR”

“Robotlarla aşk yaşanacak” denirken “Robotlar bizi öldürmek isteyecek” uyarısı geldi.

“Örneğin köpeklerin kafası karışıktır bu bağlamda… Köpekler bizim de köpek olduğumuzu sanar. İnsanlar onlar için ‘büyük köpek’tir. Onlar ise kendilerini ‘küçük köpek’ görür. Bu nedenler inlerler, bizi takip ederler ve zaman zaman insanları yalarlar. Bizi ‘büyük köpek’ sandıkları için…”

“Maymunları böyle bir düşüncesi yoktur. Maymun olduklarını bilirler. O nedenle robotları maymun zekasına ulaştığı gün, insana karşı ‘öldürme isteği’ oluşacaktır. İnsanlar da bu öldürme güdüsünü açıp kapatabilmek için robotların beynine çip takmak zorunda kalacak.”

“200 YIL SONRA ROBOTLAR O ÇİPLERİ ÇIKATACAK”

“Bu 100 yıl sonra olacak. Ancak korkarım bir 100 yıl sonra, yani bundan 200 yıl sonra robotlar, beyinlerini korumak için bu çipleri çıkartmaları gerektiği zekasına ulaşacak ve bizim taktığımız çipleri çıkartacaklar. İşte ondan sonraına dikkat etmeli.”

BAĞLANTILI HABER: “YAPAY ZEKA İNSANIN KENDİSİNİ ANLAMASINA YARDIMCI OLACAK”

Michio Kaku 2014 yılında böyle düşünmüyordu. O yıl İstanbul’daki bir etkinliğe katılan ünlü fizikçi “Robotlar insan neslini tehdit etmiyor. Hızla gelişen yapay zeka gelecekte insanlığa tehdit oluşturmayacak” demişti:

“‘Robodoc’ veya ‘Robolawyer’ adı verilen yapay zeka, ne zaman ihtiyacınız olsa duvar kağıdınızda belirecek. Doktorunuz, sağlık konusundaki sorularınızı kısa ve anlaşılır bir şekilde size doğrudan cevaplayacak. Bu sayede tıp alanında inanılmaz bir tasarruf sağlanacak. Öte yandan trafik kazası yaptığınızda ihtiyacınız olan avukatı ‘Robolawyer’ ile çözeceksiniz. Ancak robotların insan neslini tehdit edeceği konusunda fazla endişe duymamalıyız.” 

BAĞLANTILI HABER: “TÜRKİYE’NİN İLK ULUSAL YAPAY ZEKA ENSTİTÜSÜ KURULACAK”

SPACEMAG TÜRKİYE’Yİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN: TWİTTER, instagram, YOUTUBE, LinkedIN, FACEBOOK, PİNTEREST