Home UZAYTEKNO SAMANYOLU’NUN ORTASINDAKİ SÜPER KÜTLELİ KARA DELİK GÖRÜNTÜLENDİ
UZAYTEKNO - 13 Mayıs 2022

SAMANYOLU’NUN ORTASINDAKİ SÜPER KÜTLELİ KARA DELİK GÖRÜNTÜLENDİ

Bilim insanları Samanyolu'nun merkezinde yer alan süper kütleli dev kara deliğin görselini ilk defa elde etmeyi başardı.

Bilim insanları Samanyolu’nun merkezinde yer alan süper kütleli dev kara deliğin görselini ilk defa elde etmeyi başardı.

Keşfi duyuran Türk profesör Feryal Özel, kara deliğin Güneş’ten 4 milyon kat daha ağır ve 31 kat da büyük olduğunu belirtti.

Açıklama, aynı ekibinden Samanyolu içindeki bir karadeliği görüntülemesinden 3 yıl sonra meydana geldi.

Galaksilerin çeşitli noktalarında kara delikler olabiliyor. Ancak her galaksinin merkezinde bir tane süper kütleli bir kara delik bulunuyor.

BAĞLANTILI HABER: 2021’DE KARA DELİKLER HAKKNIDA ÖĞRENDİĞİMİZ 10 ŞEY

Samanyolu’nun göbeğindekinin ismi de Sagittarius A*. Yay ve Akrep takımyıldızlarının sınırına yakın olduğundan böyle adlandırılmıştı.

“DONUTA BENZİYOR”

Dünya çapında sekiz senkronize radyo teleskopundan oluşan Event Horizon Teleskopu’nu yöneten uluslararası konsorsiyum, Samanyolu’nun göbeğindeki süper kütleli kara deliğin renklendirilmiş görüntüsünü ilk defa paylaştı.

BAĞLANTILI HABER: SÜPER KÜTLELİ ÜÇ KARA DELİĞE SAHİP GALAKSİ BULUNDU

Arizona Üniversitesi Astrofizik Profesörü Özel, dünyaya 27 bin ışık yılı uzaklıktaki kara deliği “galaksinin merkezindeki nazik dev” olarak nitelendirdi.

Harvard Üniversitesi’nden Sara Issaoun da şöyle konuştu: “Yıllarca galaksimizin göbeğinde bir obje olduğunu biliyorduk. Artık bunun bir kara delik olduğundan artık hiç şüphemiz yok.”

BAĞLANTILI HABER: SAMANYOLU’NUN SÜPER KÜTLELİ KARA DELİĞİNİ SANAL GÖZLÜKLE DOLAŞIN!

Issaoun, “Dünya’dan bakınca Ay yüzeyinde duran bir donu gibi görünüyor” diye devam etti.

Fotoğrafta görülen kara deliğin etrafındaki turuncu renk, çıkan gazların neden olduğu bir renk.

Sagittarius A*’nın varlığı ilk olarak 1974 yılında keşfedilmişti.