Home UZAYTEKNO SİBER SUÇLULAR EN POPÜLER DJ’LERİ KULLANIYOR
UZAYTEKNO - 27 Nisan 2020

SİBER SUÇLULAR EN POPÜLER DJ’LERİ KULLANIYOR

“DJ Mag Top 100 DJ” listesini inceleyen Kaspersky araştırmacıları, "İnternetten elektronik müzik indirirken dikkatli olun" dedi.

Dünya genelinde hemen her sektörün seyrini değiştiren koronavirüsü salgınının, elektronik müzik sektörüne de etkisi büyük. Coachella, Ultra, SXSW, Glastonbury, Time Warp gibi önemli müzik etkinlikleri iptal edildi veya ertelendi. Ünlü sanatçıların bazıları Facebook Live, YouTube ve hatta Twitch gibi çevrim içi yayın servislerini hayranlarına ulaşmak için kullanır oldu. Ancak kullanıcılar sevdikleri DJ’lerin yaptıkları yayınları takip ederken dikkatli olmalı.

GECE HAYATI DA EVE SIĞIYOR

DJ’ler ve menajerleri, faaliyetlerini sürdürmek için yeni fikirler arıyor. Örneğin 23 Mart’ta düzenlenmesi gereken Ultra müzik festivali internete taşındı. Bir hafta sonu boyunca yapılan bir dizi yayınla gerçekleşen etkinlikte ünlü DJ’ler hiçbir özel hazırlık olmadan, evlerinden, çevirim içi yayın servislerinden, canlı müzik yaparak modern müzik tutkunlarına ulaştı. Sosyal izolasyona dikkat edilen, insanların evlerinden çıkamadığı, bu dönemde olumlu düşünmelerine ve morallerini yükseltmelerine yardımcı olan bu tür etkinlikleri düzenleyenlerin de o etkinliklere katılanların da sayısı önemli ölçüde arttı.

İNTERNETTEN İNDİRİLEN DOSYANIN KAYNAĞINA DİKKAT!

Arkadaş buluşmalarının da artık internet üzerinden gerçekleşmesiyle son haftalarda internet trafiğinde büyük bir artış yaşandı. İnternette daha fazla vakit geçirme eğilimi, internet hızını etkileyebiliyor. Bu da yayın kalitesini düşürüp bekleme ve yükleme sürelerini artırabiliyor. Bundan kaçınmanın bir yolu da istediğiniz müziği indirip çevrim dışı dinlemek. Yayınları düzgün bir şekilde izleyemediğinizde bu yöntem iyi bir çözüm olabiliyor ama bunu yaparken müziğin kaynağına dikkat etmemek hoş olmayan sonuçlar doğurabilir.

ELEKTRO-MÜZİK DOSYALARIYLA GELİYOR

“DJ Mag Top 100 DJ” listesini inceleyen Kaspersky araştırmacıları, internetten elektronik müzik indirirken çok dikkatli olunması gerektiğini ortaya koydu. Araştırmada David Guetta, Alan Walker, Dj Snake, Calvin Harris ve Martin Garrix’in siber suçlular tarafından en çok kullanılan isimler olduğu belirlendi. Elektronik müzik tutkunlarından yararlanmak isteyen siber suçlular bu isimleri zararlı dosyaları yaymak için kullanıyor. Bu dosyalarda reklam yazılımlarından Truva atlarına kadar birçok farklı tehdit türü yer alıyor. Bunlar, verileri yok etmek, engellemek, değiştirmek veya kopyalamak ya da bilgisayarların ve ağların performansını düşürmek için kullanılabiliyor.
Kaspersky Güvenlik Araştırmacısı Anton Ivanov; “İnsanlar evde daha çok vakit geçirmeye başladıkça daha fazla içerik tüketir oldular. Yayınlar veya çevrim içi hizmetler üzerinden müzik dinlemenin bir zararı yok fakat sevilen şarkıları cihazlara indirirken dikkatli olmak gerek. Yaptığımız araştırma zararlı yazılımların bu tür dosyalara gizlenebildiğini gösterdi. Kullanıcılar, olası tehditlerden korunmak için ek önlemler almaya özen göstermeli” dedi.