Home UZAYTEKNO ŞİFRELİ İLETİŞİM UYGULAMALARI
UZAYTEKNO - 29 Temmuz 2020

ŞİFRELİ İLETİŞİM UYGULAMALARI

Dijital Dünya genel olarak güvenli bir altyapıya sahip değildir. Cihazlar arasında kurulan iletişimler çoğunlukla şifreli değildir.

Büşra Uğral – Techwarn yazarı

Dijital Dünya genel olarak güvenli bir altyapıya sahip değildir. İnternet üzerinde cihazlar arasında kurulan iletişimler çoğunlukla şifreli değildir.

Sosyal medya platformları, Google ekosistemi, web siteler, kullanılan uygulama ve yazılımların birçoğu kullanıcı veri ve bilgileri üzerinden kazanç sağlarlar. Siber saldırganların da amacı kişisel veya kurumsal veri ve bilgileri elde ederek finansal kazanç sağlamaktır.

Şifreli ağ iletişimi uygulamalarını, uçtan uca şifreleme sağlayan e-posta sağlayıcıları ve anlık iletişim araçlarını kullanmak ve tarayıcıda belirli önlemler almak çevrimiçi paylaşılan veri ve bilgilerin korunmasına yardımcı olacaktır.

VPN (Sanal Özel Ağ)

VPN programları çevrimiçi sınırsız içeriğe erişim sağlar fakat tek özellikleri bu değildir. VPN programları kullanıldığı cihazın veri paketlerinin VPN sunucusu üzerinden varış noktasına varmasını sağlar. Bu sırada da kullanılan ağ üzerinde veri paketlerinin Gelişmiş Şifreleme Standardı (AES)-256 bit gibi şifreleme yöntemleri ile şifrelenir. İnternet servis sağlayıcıları bu sebeple çevrimiçi aktiviteleri VPN aktifleştiğinde göremez.

SPACEMAG TÜRKİYE’Yİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN: LinkedIN, FACEBOOK, PİNTEREST

VPN programları ağ üzerinde güvenlik duvarı gibi çalışır. VPN’in kullanıldığı bilgisayar ve VPN sunucusu arasında tünelleme protokolleri ile sanal bir tünel oluşur. Bu tünele giren her veri paketi şifrelenir. Bu tünelden çıkıp varış noktasına giden veri paketlerinin başlıklarında taşıdıkları IP adresi VPN sunucusunun IP adresi ile maskelenir. Bu şekilde çevrimiçi ziyaret edilen web siteler gerçek fiziki konum yerine VPN sunucusunun konumundan giriş yapıldığını görür.

VPN kullanıldığında ağ üzerindeki veri akışına istenmeyen partiler erişemez. Veri paketlerinin kimliği doğrulanır. Veri akışı üçüncü partiler tarafından izlenemez. Otel, havaalanı, kafe gibi yerlerde çevrimiçi aktivitelerin VPN ile ağ operatörü tarafından izlenmesi engellenir.

SPACEMAG TÜRKİYE’Yİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN: TWİTTER, instagram, YOUTUBE

Ücretsiz VPN programları ücretli programların aksine kullanıcı verilerini kaydediyor ve üçüncü partiler ile paylaşıyor olabilir. Ücretsiz olan her program ve yazılım  kullanıcı veri ve bilgilerinden finansal kazanç sağlıyor olabilir. Sadece ücretsiz VPN programları değil, ücretsiz antivirüs, hafıza temizleme programları gibi programlar da kullanılmamalıdır.

Uçtan Uca Şifreli Anlık İletişim

Signal

Signal uygulaması ücretsizdir. Açık kaynak koduna sahip Signal Protokolü ile güvenliği sağlanan Signal bütün konuşmaları uçtan uca şifreliyor. Signal herhangi bir reklam veya takip çerezi barındırmıyor. Kayıt olurken telefon numarası gerekiyor. Her kişi için ayrı bildirim sesi ayarlanabilir. Popüler VPN şirketlerinden biri olan ExpressVPN’in uçtan uca şifreli mesajlaşma uygulaması önerisi de Signal’dir.

Threema

Threema ile anonim bir şekilde uçtan uca sesli aramalar gerçekleştirebilir, mesaj veya sesli mesaj gönderebilir, video paylaşabilir ve hatta oylama oluşturabilirsiniz. Mesajlar iletildikten sonra silinir. Şifreleme anahtarları cihazda depolanır. Kayıt için herhangi bir telefon numarası veya e-posta gerektirmez.

Telegram

Telegram ücretsizdir. Anonim bir şekilde mesajlaşma sağlanabilir. 200 bin kişiye kadar grup konuşmaları oluşturulabilir. Konuşma geçmişi, grup sohbetleri ve medya ögeleri Telegram’da AES-256 bit, RSA-2048 bit şifreleme ve Diffie-Hellman güvenli anahtar değişimi ile saklanır. Mesajlar istenildiğinde bir taraftan silindiğinde diğer taraftan da silinebilir.

Viber

1 milyardan fazla kullanıcısı olan Viber güvenli bir mesajlaşma ve arama uygulamasıdır. Ücretsiz uluslararası görüşmeler gerçekleştirebilir, mesaj, fotoğraf, GIF veya sticker gönderebilirsiniz. Mesajlar alıcı tarafından okunduktan sonra otomatik olarak silinebilir.

Wickr Me

Wickr Me kayıt için herhangi bir numara veya e-posta adresi gerektirmiyor. Mesajlar, sesli aramalar, dosyalar, görsel ve videoları uçtan uca şifreler. Wickr iletişimlerin meta-verilerini kaydetmez, mesajlara veya kişilere erişemez.

Wire

Wire herhangi bir cihaz veya işletim sisteminde kullanılabilir. Ücretsizdir. Takımların mesajlaşma, dosya paylaşımı, konferans konuşması veya birebir görüşme için kullanabileceği bir platformdur.

BAĞLANTILI HABER VE MAKALELER: SİBER SALDIRI-1: CRYPTOJACKING’E DİKKAT

SİBER SALDIRI-2: ŞİFRELİ İNTERNET BAĞLANTISI İÇİN VPN

‘MARS 2050: YAŞAM ALANI FİKİR YARIŞMASI’ SONUÇLANDI