Home UZAYTEKNO SPACEX’İN İLK İNSANLI UZAY MEKİĞİ UÇUŞU GERÇEKLEŞTİ
UZAYTEKNO - 30 Mayıs 2020

SPACEX’İN İLK İNSANLI UZAY MEKİĞİ UÇUŞU GERÇEKLEŞTİ

Milyarder Elon Musk 'duble' tarih yazdı. Şirketi SpaceX ilk insanlı uçuşunu yaptı, astronotlar 9 yıl sonra ABD topraklarından havalandı.

Olumsuz hava koşulları nedeniyle ertelenen SpaceX’in “Crew Dragon” isimli uzay mekiğiyle ilk insanlı uçuş denemesi başarı ile gerçekleştirildi.
Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi (NASA) ve California merkezli SpaceX firması tarafından uygulamaya konulan tarihi fırlatılış, Florida’daki Kennedy Uzay Merkezi‘nden ABD doğu saati ile 15.22’de (TSİ 22.22) yapıldı.

Astronot Bob Behknen.

TÜM DÜNYA’DA CANLI YAYIMLANDI

Elon Musk.

İlk insanlı test uzay yolculuğu, NASA ve SpaceX’in sosyal medya hesapları başta olmak üzere birçok Amerikan televizyon kanalı tarafından canlı yayınlandı.
5 Mayıs’ta yapılması planlanan fırlatılışın, dakikalar kala hava şartlarının elverişsiz olduğu gerekçesi ile ertelendiğini duyuran NASA yetkilileri, bir sonraki fırlatılışın 30 Mayıs’ta gerçekleşeceğini bildirmişti.
Başarı ile gerçekleşen tarihi insanlı fırlatılış ve yeniden kullanılır roketle yapılan uzaya yolculuk neticesinde, NASA’nın dünya yörüngesinde bulunan Uluslararası Uzay İstasyonu’na astronot göndermek için her seferinde Rusya’ya koltuk başına ödediği yaklaşık 85 milyon dolarlık masraftan kurtulmasının da yolu açılmış oldu.
NASA, 2011 yılından bu yana mürettebatlı uçuş projesini askıya almasından dolayı astronotlarını uzay istasyonuna taşımak için Rusya’ya ait Soyuz uzay araçlarını kullanıyordu.

CREW DRAGON 6 YILDA İNŞA EDİLDİ

İş adamı Elon Musk’ın sahibi olduğu California merkezli SpaceX firması, Crew Dragon kapsülünü inşa ve test etmek için 6 yıl çaba harcadı.
İnsanlı uçuşu gerçekleştirme projesi için NASA’dan 3 milyar doların üzerinde bir bütçe alan SpaceX, bugün yapılan başarılı test uçuşu ile uzay endüstrisi için atacağı diğer adımlar için güven tazeledi.

Crew Dragon, Falcon 9 füzesinden ayrılırken…

BAĞLANTILI HABER VE MAKALELER: İŞTE 9 YIL SONRA ABD’Lİ ASTRONOTLARI TAŞIYACAK CREW DRAGON’UN UZAYDAN FOTOĞRAFI

UZAY İSTASYONU’NA KENETLENME SİMÜLATÖRÜ: TIKLA, OYNA

“MARS’A YERLEŞECEK İLK İNSAN ELON MUSK OLACAKTIR”

SPACEMAG TÜRKİYE’Yİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN: TWİTTER, instagram, YOUTUBE, LinkedIN, FACEBOOK, PİNTEREST