Home UZAYTEKNO STAR WARS’LU DOSYALARA DİKKAT, SİBER SALDIRI OLABİLİR
UZAYTEKNO - 21 Aralık 2019

STAR WARS’LU DOSYALARA DİKKAT, SİBER SALDIRI OLABİLİR

Siber suçlular, zararlı yazılımları yaymak için popüler filmleri kullanıyor. Son örnek de "Star Wars: Skywalker’ın Yükselişi."

Siber suçlular, zararlı yazılımları yaymak için popüler filmleri kullanıyor. Son örnek de “Star Wars: Skywalker’ın Yükselişi.” Yeni üçlemenin son filmi gösterime girdi ancak çıkmadan kısa süre önce filmi içerdiğini iddia eden sahte siteler ve kötü amaçlı dosyalar ortalıkta dolaşmaya başladı.

DOSYAYA MUTLAKA FİLMİN İSMİ KONUYOR

Çevrim içi yayın, torrent ve diğer dijital dağıtım yöntemleriyle içerik telif hakları ihlal edilse de bu yöntemler popüler ücretsiz içerik kaynakları olmayı sürdürüyor. Torrent takipçileri ve yasa dışı yayın platformları kullanıcıların siber güvenliğini riske atabiliyor. Bu sitelerde filmin adının arkasına saklanan zararlı dosyalar yer alabiliyor. Kaspersky buradan hareketle, dünyaca ünlü bilim kurgu serisinin siber suçlular tarafından nasıl kötüye kullanıldığını araştırdı.

Star Wars IX… The Rise Of Skywalker…

Kişisel veri toplamak ve zararlı dosyaları yaymak için kullanılan web sitelerinin adları genellikle filmin resmi adını kopyalıyor. Bu sitelerde ayrıca ayrıntılı bilgiler ve destekleyici içerikler yer alıyor. Böylece kullanıcılar web sitesinin filmle resmi bir bağlantısı olduğuna inanıyor. Bu yönteme “kara SEO” adı veriliyor. Suçlular bu yolla kimlik avı web sitelerinin arama motoru sonuçlarında üst sıralarda çıkmasını sağlıyor. Filmin adı ücretsiz izle” şeklinde yapılan aramalarda bu siteler ilk sıralarda yer alıyor.

BİR ÖNCEKİ YILA GÖRE % 10 ARTIŞ

Siber suçlular bu sahte siteleri tanıtmak için Twitter ve benzer sosyal medya hesapları açıyor ve bağlantıları paylaşıyor. Torrent üzerinden paylaşılan zararlı dosyalarla birlikte tehlikeli sonuçlar ortaya çıkıyor. Şimdiye kadar 83 kullanıcı yeni çıkacak bu filmin kopyası gibi görünen 65 zararlı dosyadan etkilendi.

Siber suçlular popüler film serilerinden yalnızca kimlik avı için yararlanmıyor. Popüler TV dizilerinde olduğu gibi, zararlı yazılımlar serinin diğer bölümlerini içeren dosyalar gibi görünüyor. Kaspersky 2019’da ünlü bilim kurgu serisindeki filmleri izlemek isteyen 37 bin 772 kullanıcının bilgisayarına 285 bin 103 kez zararlı yazılım bulaştırılmaya çalışıldığını tespit etti. Bu sayı bir önceki yıla göre % 10 artış yaşandığını gösteriyor. Kullanıcıları hedef alan tekil dosya sayısı ise bir önceki yıla göre % 30 düşerek 11 bin 499’a geriledi. Filmin vizyona girmesinin üzerinden yıllar geçmiş olsa da kullanıcılar halen bu ünlü uzay macerasını ücretsiz seyretmek için zararlı dosyalar indirmeye devam ediyor.

STAR WARS TEMALI ZARARLI YAZILIM SALDIRILARI 

2018 2019 Değişim
Tespit edilen saldırılar 257.580 285.103 +%10
Tekil dosya sayısı 16.395 11.499 -%30
Hedef alınan kullanıcı sayısı 50.196 37.772 -%25

‘SKYWALKER’İN YÜKSELİŞİ’Nİ SİNEMADA İZLEYİN’

Star Wars 9’dan efsane sahne…

Kaspersky Güvenlik Araştırmacısı Tatiana Sidorina, “Siber suçlular ve dolandırıcıların popüler konuları değerlendirdiğini sıklıkla görüyoruz. Star Wars da bu ay buna iyi bir örnek teşkil ediyor. Saldırganlar kötü amaçlı web sitelerini ve içerikleri arama sonuçlarına çıkarmayı başardığından kullanıcıların dikkatli olması gerekiyor. Kullanıcılara bu tür dolandırıcılık oyunlarına kanmamalarını ve efsane serinin sonunu beyaz perdede izlemelerini tavsiye ediyoruz” diye uyardı.

NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

  • Filmlerin sinemalarda, yayın servislerinde, TV, DVD veya diğer kaynaklarda resmi çıkış tarihlerine dikkat edin.
  • Yeni bir filmi erken izleme şansı vereceğini söyleyen şüpheli bağlantılara tıklamayın. Filmin vizyona giriş tarihini kontrol edin.
  • İndirdiğiniz dosyaların uzantılarına bakın. Videoları güvenilir ve yasal olduğunu düşündüğünüz kaynaklardan indirseniz bile dosyanın uzantısının .avi, .mkv, .mp4 veya benzeri olduğuna, kesinlikle .exe olmadığına dikkat edin.
  • Web sitesinin gerçekten resmi olup olmadığını kontrol edin. Filmleri izlemeye izin veren fakat yasal olduğuna emin olmadığınız ve ‘https’ ile başlamayan web sitelerini ziyaret etmeyin. Dosya indirmeye başlamadan önce web sitesinin gerçek olup olmadığını, URL’nin biçimine veya şirket adının yazılışına bakarak, site hakkında yazılan yorumları okuyarak kontrol edin.

BAĞLANTILI HABER VE MAKALELER: STAR WARS İÇİN EPİLEPSİ UYARISI

STAR WARS 10 İÇİN YILLARCA BEKLEYECEĞİZ

STAR WARS’A UZAYDAN PİKOLOLU SELAM!