Home UZAYTEKNO STARTUP’ÇILARA MÜJDE: ‘GİRİŞİM ŞİRKET’ GELİYOR
UZAYTEKNO - 27 Kasım 2019

STARTUP’ÇILARA MÜJDE: ‘GİRİŞİM ŞİRKET’ GELİYOR

Türkiye'nin önde gelen ekonomistlerinden Şeref Oğuz, yeni oluşturulacak 'girişim şirket' modeliyle startup'ların destekleneceğini açıkladı.

Sosyal medyasında bir süredir ‘Kamu spotu’ adı altında mini makaleler yayınlayan ünlü ekonomist Şeref Oğuz, dünkü ‘Kamu Spot’unu startup’çıları çok ilgilendirecek bir gelişmeye ayırdı. Sosyal medya hesabında “Mevzuat, vergi ve izinlerden muaf olacak” dediği ‘girişim şirket’i şöyle açıkladı:

“Tıpkı ‘anonim’ veya ‘limited’ gibi yeni bir şirket türü için hazırlıklar başladı. Girişim şirket modeliyle start-up’lar desteklenecek. Girişim şirket türü, vergi, mevzuat yanı sıra faaliyet açılış gibi zorunlu izinlerden muaf tutulacak. Bu tür şirket kurma imkanı, TÜBİTAK, KOSGEB veya TEKNOPARK gibi filtrelerden geçmiş olanlara tanınacak.”

HEDEF NE? KİMLER YARARLANACAK?

Şeref Oğuz projenin hedefini şöyle yazdı:

“Girişimcilerin ekonomiye katı süresini hızlandırmak için son derece etkin olacak bu modelin, 2020 bahar aylarında devreye alınması bekleniyor. Çalışmalar tam gaz sürüyor. Türkiye’de START çok ama UP pek yok. Şimdiye dek. İTÜ; 320 , Boğaziçi; 293, ODTÜ; 292 Bilkent; 173, İstanbul; 170, Anadolu; 152, Yıldız Teknik; 145, Koç; 143, Marmara; 118 ve Sabancı Üniversitesi; 69 start-up çıkarabilmiş.”
“Ancak bizim ihtiyacımız en az 1 milyar dolarlık UNİCORN türü dev start-up şirketlerde. Bunu sağlamanın yolu, girişim şirketi modeliyle start-up’lara yapısal destek sunmaktır. Bu destek belli bir süre, belli bir ciro ve belli bir çalışan düzeyine gelene dek sürecek. PROJE FİKRİN HAZIR MI?”

“TERS HUNİ YERİNE DÜZ HUNİ”

Şeref Oğuz

Yazısı için “TERS HUNİ YERİNE DÜZ HUNİ” ifadesini de kullanan ünlü ekonomist Şeref Oğuz “Girişimci, huninin dar ağzından girmek zorundaydı. Şimdi huninin kolay tarafından işe başlayacak” diye de 2020 baharında açıklanacak ‘Girişim şirket’e selam çaktı.

UNİCORN GİRİŞİM NE DEMEK?

Girişimcilik ekosisteminde en çok kullanılan terimlerden biri: Unicorn ya da “Unicorn Girişim”, şirket vs. Türkçe anlamı “tek boynuzlu”. Şirket ya da girişim olarak değeri 1 milyar dolar ya da daha fazla eden şirketlere deniliyor. Dünyada sayıları 250’e yaklaştı.

Ancak ne yazık ki Türkiye’de böyle bir şirket yok. 2019’un en yeni “unicorn’larına örnek şöyle verebiliriz: 10x Genomics (1.3 milyar dolar), 360 Enterprise Security Group (3 milyar dolar), N26 (2.7 milyar (dolar), Hims (1.1 milyar dolar), Databricks (2.75 milyar dolar), Calm (1 milyar dolar), Aurora (2.6 milyar dolar)…

BAĞLANTILI HABER VE MAKALELER: “UZAY YARIŞINA NEDEN ÖZEL SEKTÖR KATILMAZ?”

“ÜNİVERSİTELERİ BİLİM ÜRETİR HALE GETİRELİM”

RÜZGAR ENERJİSİNİN 7 FAYDASI

Fotoğraf: Vecteezy