Home UZAYTEKNO “SÜRÜCÜSÜZ OTONOM ARAÇLAR 2040’TAN SONRA OLACAK”
UZAYTEKNO - 28 Aralık 2019

“SÜRÜCÜSÜZ OTONOM ARAÇLAR 2040’TAN SONRA OLACAK”

Türkiye'nin ilk ve tek yapay zeka yazarı Şule Güner, "Emre Ergül'le Kozmoğrafya" programına konuk oldu; yapay zekayı anlattı.

Türkiye’nin ilk ve tek yapay zeka yazarı Şule Güner, Spacemag Türkiye Youtube kanalında yayınlanan “Emre Ergül’le Kozmoğrafya” programının bu haftaki konuğu oldu. Yarım saatlik röportajda yapay zekanın günümüz dünyası ve gelecekteki yeri konuşuldu. Genel Yayın Yönetmenimiz Emre Ergül sordu, Şule Güner yanıtladı. İşte röportajdan bazı başlıklar:

  • Yapay zeka insanların korktuğu bir şey. 
  • Cep telefonu bağımlılığı ile insanın fizyolojisinin nasıl değişeceği üzerine bir araştırma yapıldı. İnsan boynu öne uzuyor. Kalp damar hastalıkları artıyor. Eller ve yüzde şekil değişiklikleri olacağı öngörülüyor. Yaş düştükçe bu bağımlılık artıyor.

“OTONOM ARACI PARK EDİP SCOOTER’LA DEVAM EDECEKSİN”

  • İnsanlar korkuyor. Çünkü ortada bir bilinmezlik var. Bilinmezlik insanlık için en korkutucu şey. 
  • 2000’den sonra insanlığın beklentilerinin hiçbiri tutmadı. Beklenti ile öngörü farklı şeyler.
  • Gartner çarkı, otonom araçların 10 seneden sonra ortaya çıkacağını gösteriyor. Uzmanlar birbirleriyle konuşan sürücüsüz otonom araçların 2040’tan sonra olacağını söylüyor. Otonom araçla ilgili çok ciddi yarış var. Hangi ülkenin ilk sıçramayı yapacağını merakla bekliyorum. 
  • Gelecekte her yol dijital olmayacak. Bazı yollar dijital olacak. Sen orada otonom aracını park edeceksin. Ondan sonra belki scooter’la devam edeceksin.

“İNSANLAR SOFİSTİKE İŞLER YAPACAK”

  • Artık devir araba kiralamak olacak. Araba sahiplenme olmayacak. Sadece insanların taşınmasından değil, her şeyin mobil olmasından bahsediyoruz. Yaşlıları hastaneye ya da çocukları okula götürmek gibi dertler olmayacak. Otonom araçlar yapacak. 
  • Robota işi robot öğretecek. Her şeyi robotlar yapacaksa, insan ne yapacak? Diyorlar ki, insan çok sofistike işler yapacak. Bunun tam olarak bir karşılığı yok.

YOUTUBE KANALIMIZA ABONE OLMAYI UNUTMAYIN

Şule Güner’in bu keyifli röportajını kaçırmayın…

Videoyu beğenmeyi ve Spacemag Türkiye’nin Youtube kanalına abone olmayı unutmayın 🙂

BAĞLANTILI HABER VE MAKALELER: ‘YAPAY ZEKAYA AHLAKİ KURALLAR KONULMALI’

KURAL TANIMAYAN SÜRÜCÜLERE YAPAY ZEKALI ÇÖZÜM

YAPAY ZEKALI ROBOT EL, RUBİK KÜPÜ ÇÖZDÜ