Home UZAYTEKNO ‘TELEFONUM BENİ DİNLİYOR MU?’ TESTİ
UZAYTEKNO - 5 Mart 2020

‘TELEFONUM BENİ DİNLİYOR MU?’ TESTİ

'Telefonda konuştuktan kısa süre sonra o konuyla ilgili ekranıma reklam geliyor...' Gerçek mi, şehir efsanesi mi? Testi yapıldı.

Telefonunuz sizi dinliyor mu? Siber güvenlik kuruluşu ESET’in İngiltere’deki güvenlik uzmanlarından Jake Moore, işte bu sorunun cevabının peşine düştü. Ve iki test yaptı. İşte Jake Moore’un ağzından testler:

TEST 1

Jake Moore.

“Bazı ilginç reklamları çekebilmek ve bunu ciddi bir test haline getirmek için telefonumun mikrofonunu 2 hafta boyunca açık bıraktım ve daha önce konuşmadığım 3 rastgele (hem de benimle ilgisiz) konuyla ilgili net konuşmalar yaptım:

Artık vegan olduğumdan, topuklu ayakkabı almak istediğimden ve arka bahçeme yüzme havuzu yaptırmayı düşündüğümden bahsettim.

instragram’da ise şunlarla ilgili reklamlar gördüm: Kayak gözlükleri, su geçirmez ayakkabılar, elektrikli kaykay, öksürük ilacı, VW arabalar.

Konuştuğum şeylerin reklamları çıkmadı

Vegan yiyecekler, topuklu ayakkabılar veya arka bahçeme yüzme havuzu yaptırma konusunda hiçbir şey görmedim ve bu beni hayal kırıklığına uğrattı. Yani konuştuğum hiçbir şey reklamlarımda yoktu ama yine de gördüğüm reklamlar ilgi alanımdaydı. Yukarıda söz ettiğim ürünlerle ilgilendiğimi ve bir gün bunları almamın olası olduğunu tahmin etmek için fazla zeki olmaya gerek yok. instagram hesabıma baktığınızda rahatlıkla 30’larının sonunda, evli, aile babası, açık alanlara düşkün ve özellikle ekstrem sporlara ilgi duyan biri olduğumu görebilirsiniz.”

TEST 2

“Daha sonra instragram’da telefonumun mikrofonunu 2 haftalığına kapattım ve şu reklamları gördüm: Kayak seyahat çantaları, Morrisons süpermarket peynir çeşitleri, Nike ayakkabı, Cadbury çikolata.

Kayak seyahat çantaları, ilgi alanlarım nedeniyle; süpermarket peynir çeşitleri ve Cadbury çikolata ise muhtemelen bu testin Noel’den iki hafta önce yapılmasıyla ilgili. Nike reklamıysa ilginç; çünkü son zamanlarda internetten Nike ayakkabı bakıyordum. Dolayısıyla bu verilerin, Facebook oturumum açıkken Nike ayakkabı sayfalarını incelediğim farklı cihazlardan toplandığını düşünüyorum.

Şirketler hakkımızda çok şey biliyor

Kesin olarak bilincinde olduğumuz bir şey varsa o da bu şirketlerin hakkımızda çok fazla şey bildiği. Kullandıkları algoritmalar, işletmelerine güç katıyor ve onları kârlı hale getiriyor. Algoritmalar bizi bir araya getirmek için çalışmıyor, yalnızca para kazandırmak ve mikro hedeflemeli reklamcılıkla yeni hedefler bulmak için varlar.”

Jack Moore’un açıklamaları böyle… Karar sizin…

BAĞLANTILI HABER VE MAKALELER: GÜVENLİK UZMANI: “HAYIR, CEP TELEFONUNUZ SİZİ DİNLEMEZ!”

PEARL JAM YENİ ALBÜMDE ‘KOZMİK’ TAKILIYOR!

MEHMET AÇAR’DAN EN İYİ UZAY FİLMLERİ TAVSİYESİ