Home UZAYTEKNO TIKLAYIN, MARS HELİKOPTERİNİN UÇUŞ SESİNİ DİNLEYİN
UZAYTEKNO - 13 Mayıs 2021

TIKLAYIN, MARS HELİKOPTERİNİN UÇUŞ SESİNİ DİNLEYİN

Ingenuity'nin uçuş sesini kayda alan NASA: "Kulaklık takın ve Mars helikopterinin Dünya dışı uğultusunu dinleyin."

‘Mars helikopterinin´ uçuşu sırasında çıkardığı sesler kayda alındı…

ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Ajansı’nın (NASA) keşif aracı Perseverance ile Mars’a gönderilen mini helikopter Ingenuity’nin 4’üncü uçuşu sırasında çıkardığı sesler yayınlandı.

SPACEMAG TÜRKİYE’Yİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN: LinkedIN, FACEBOOK, PİNTEREST

NASA’nın 30 Temmuz 2020´de fırlatılan ve 18 Şubat 2021´de Kızıl Gezegen´deki Jezero kraterine iniş yapan Perseverance uzay aracında bulunan Ingenuity adlı helikopter, geçtiğimiz günlerde 4´üncü uçuşunu tamamlamıştı. Ingenuity´nin bu uçuşu sırasında çıkardığı sesler ise Perseverance tarafından kayda alındı. NASA’dan yapılan açıklamada, “İlk defa başka bir gezegendeki uzay aracı, başka bir uzay aracının seslerini kaydetti” ifadeleri kullanıldı. Perseverance’nin, helikopterin 30 Nisan’da yaptığı dördüncü uçuşunu dinlemek için iki mikrofonundan birini kullandığı belirtildi.

SPACEMAG TÜRKİYE’Yİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN: TWİTTER, instagram, YOUTUBE

Perseverance uzay aracına dair paylaşım yapılan resmi sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, “Mars helikopterinin ne yapabileceğini gördüm şimdi de onu duydum. Kulaklık takın ve dördüncü uçuşunda yeni bir bölgeyi keşfetmek için güneye giderken Ingenuity´nin bıçaklarının dünya dışı uğultusunu dinleyin” denildi.

5´İNCİ UÇUŞUNU DA GERÇEKLEŞTİRDİ

Öte yandan NASA, Ingenuity´nin beşinci uçuşunu da gerçekleştirdiğini duyurdu. Perseverance´nin sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, “Beşinci uçuş başarılı! Mars helikopteri hava keşiflerinin geleceğini test etmek için yeni bir aşamaya başlıyor” ifadelerine yer verildi. Ayrıca, NASA Jet Propulsion Laboratuvarı tarafından paylaşılan görüntüde, ekibin, helikopterin son uçuşunu alkışlarla kutladığı görüldü.

NASA, tarihte ilk kez başka bir gezegende uzaktan hava aracı uçuşunu 19 Nisan´da gerçekleştirmişti.

BAĞLANTILI HABER VE MAKALELER: İNSANOĞLU İLK KEZ BAŞKA BİR GEZEGENDE HELİKOPTER UÇURDU!

SOKAK RÖPORTAJI: “MARS’A ESKİ EŞİMİ GÖNDERİRDİM, BETER OLSUN, ÖLSÜN AÇLIKTAN”

RESSAM ROBOT Aİ-DA İLK SERGİSİNİ AÇACAK