Home UZAYTEKNO TÜRKİYE’NİN İLK UÇAN ARABASI CEZERİ HAVALANDI
UZAYTEKNO - 16 Eylül 2020

TÜRKİYE’NİN İLK UÇAN ARABASI CEZERİ HAVALANDI

BAYKAR tarafından milli ve özgün olarak geliştirilen Türkiye´nin ilk uçan arabası CEZERİ 10 metre yükseldi.

BAYKAR tarafından milli ve özgün olarak geliştirilen Türkiye´nin ilk uçan arabası CEZERİ, ilk uçuş testlerini başarıyla tamamladı. Türk mühendislerinin tasarlayıp ürettiği, 230 kilogramlık ön prototip uçuş testlerinde 10 metre yükseldi.

BAYKAR Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar yönetiminde gerçekleştirilen CEZERİ Uçan Araba´nın uçuş testleri 11 Eylül 2020 Cuma günü başladı.

SPACEMAG TÜRKİYE’Yİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN: LinkedIN, FACEBOOK, PİNTEREST

İlk testlerde güvenlik halatlarına bağlı olarak havalanan CEZERİ, 14 Eylül 2020´yi 15 Eylül 2020´ye bağlayan gece güvenlik halatlarıyla yapılan test uçuşlarının başarılı ilerlemesi üzerine halatsız olarak havaya kalktı.

İSMİNİ EL CEZERİ’DEN ALIYOR

Tamamen otonom olarak uçan ve akıllı uçuş sistemine sahip olan CEZERİ Uçan Araba, aynı gece yapılan iki farklı uçuşu başarıyla tamamladı.

SPACEMAG TÜRKİYE’Yİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN: TWİTTER, instagram, YOUTUBE

Baykar Milli SİHA Ar-Ge ve Üretim Merkezi´nde 15 Eylül 2020 Salı günü güvenlik halatları olmadan gerçekleştirilen ikinci test uçuşunda ise CEZERİ Uçan Araba yerden 10 metre yükseldi.

Cezeri’nin içi.

Adını sibernetik ve robotik ilminin kurucusu, Artuklu Sarayı´nın başmühendisi Cizreli Müslüman bilim insanı El Cezeri´den alan CEZERİ Uçan Araba, böylelikle kavramsal tasarımla başlayan çalışmaların ardından 1 buçuk yıl içinde ilk uçuşunu gerçekleştirmiş oldu.

BAĞLANTILI HABER VE MAKALELER: İLK TÜRK UÇAN ARABASI CEZERİ TANITILDI

TÜRKİYE’NİN İLK UFO PROJESİ, TRT ARŞİV’DEN ÇIKTI

DÜNYANIN EN KÜÇÜK UÇAN ARABASININ TESTLERİ BAŞLADI