Home UZAYTEKNO TÜRKSAT 5B UYDUSU BU YILIN SON ÇEYREĞİ FIRLATILACAK
UZAYTEKNO - 7 Nisan 2021

TÜRKSAT 5B UYDUSU BU YILIN SON ÇEYREĞİ FIRLATILACAK

Ulaştırma Bakanı Adil Karaismailoğlu,Türksat Genel Müdürlüğü'nde, Türkiye'nin uydu ve uzay yolculuğu ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Türkiye’nin uydu ve uzay yolculuğu ile Türksat 5A, 5B ve 6A uydularına ilişkin son gelişmeleri, Türksat AŞ Gölbaşı Yerleşkesi’nde düzenlediği basın toplantısında değerlendirdi.

Bakan Karaismailoğlu, “Türksat 5B haberleşme uydumuzu da bu yılın dördüncü çeyreğinde uzaya fırlatacağız.”  açıklamasında bulundu.

Karaismailoğlu, “Türkiye, artık uydu ve uzay çalışmaları alanında uluslararası bir oyuncu olma yolundadır. Yayıncılık ve internet erişimi hizmetleri noktasında, stratejik haberleşme sistemlerini sürekli güncelleyerek zamanın gereği olan yenilikleri vatandaşlarımıza dünya ile eş zamanlı olarak sunuyoruz” sözlerini söyledi.

SPACEMAG TÜRKİYE’Yİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN: LinkedIN, FACEBOOK, PİNTEREST

Bakan Karaismailoğlu, ocak ayı başında başarı ile fırlatılan Türksat 5A ile ilgili  “Ekvator’dan 35 bin 160 kilometre uzaklığa ulaşan Türksat 5A, yolculuğunun 4’te 3’ünü tamamladı. Uydumuz, mayıs ayının ilk haftasında 31 derece doğu yörüngesine ulaşacaktır. Haberleşme uydumuz hizmete girdiğinde Türkiye ile birlikte Avrupa, Orta Doğu, Kuzey Afrika, Orta Batı ve Güney Afrika’nın yanı sıra Akdeniz, Ege ve Karadeniz’i kapsama altına alacaktır. Uydumuz, televizyon yayıncılığı ile birlikte veri haberleşme hizmetinde, ülkemizi dünyada ‘Ku Band’ kullanan öncü ülkeler ligine taşıyacaktır. Elektrik itki sistemi ile çok daha kaliteli TV yayıncılık ve haberleşme hizmeti verecek olan Türksat 5A, 30 yıl süre ile bu görevini yerine getirecektir”  dedi.

VERİ HABERLEŞME HİZMETİ VERECEK

Karaismailoğlu, “42 derece doğu yörüngesine göndereceğimiz Türksat 5B’nin önde gelen özelliklerinden birisi de Ka-Bant veri haberleşme kapasitemizi 15 kat daha artıracak olmasıdır. Bu özelliği ile Türksat 5B haberleşme uydumuz, kara, hava ve deniz araçlarına gelişmiş veri haberleşme hizmeti verecektir. Bu şekilde ticari gemi ve hava ulaşım pazarına odaklanacaktır. Türksat 5B ile Orta Doğu’nun tamamı, Basra Körfezi, Kızıldeniz, Akdeniz, Kuzey ve Doğu Afrika, Nijerya, Güney Afrika ve yakın komşu ülkeleri kapsama alanında yer alacaktır” bilgilerini verdi.

SPACEMAG TÜRKİYE’Yİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN: TWİTTER, instagram, YOUTUBE

Karaismailoğlu, Türksat 6A yerli haberleşme uydusunun geliştirildiğini ve 2022 yılında fırlatmayı planlandıkları açıkladı.

BAĞLANTILI HABER VE MAKALELER: TÜRKSAT 5A FIRLATILDI, UZAYDAN İLK SİNYAL ALINDI

TURKSAT 5A, 31 DOĞU YÖRÜNGESİNDE HAKLARIMIZI 30 YIL KORUYACAK

ÖNÜMÜZDEKİ KIRK YILIN UZAY STRATEJİLERİ HAZIR