Home UZAYTEKNO UBER, NEW YORK’TA ‘HELİKOPTER YOLCULUKLARI’NA BAŞLIYOR
UZAYTEKNO - 13 Haziran 2019

UBER, NEW YORK’TA ‘HELİKOPTER YOLCULUKLARI’NA BAŞLIYOR

Türkiye'de taksicilerle yaşanan gerilimle gündem olan Uber, ABD'de 'uçuşa geçti.' New York'taki JFK Havaalanı-Manhattan arasında helikopterle yolcu taşıyacak. İlk uçuş 9 Temmuz'da...

Yakın zamanda İstanbul’daki UberXL faaliyetlerini durdurduğunu açıklayan Uber ile ilgili www.spacedaily.com’da yayınlanan haber şöyle:

Uber Air hizmetinin başlayacağına dair ilk olarak New York Times tarafından duyurulan haber, Uber Yönetim Kurulu Başkanı Dara Khosrowshahi tarafından doğrulandı. Khosrowshahi haberi Twitter’da şu yorumla paylaştı: “Noktadan noktaya çok araçlı seyahat planlama ve rezervasyon yapma = stressiz JFK ulaşımı.”

Uber tarafından verilen bilgiye göre, uçuşlar yaklaşık sekiz dakika sürecek. Fiyatlandırma 200 ila 225 dolar civarında olacak. İlk uçuş 9 Temmuz’da yapılacak.

Haber, Uber’in, Uber Elevate ekibiyle koordine edilen “paylaşımlı hava ulaşımı” çabalarıyla şehir caddelerinin ötesine geçme arzusunu doğruluyor.

Uber daha önce 2023 itibariyle banliyöler ile şehirler arasında ve potansiyel olarak ABD’deki ve diğer ülkelerdeki şehirlerde paylaşımlı hava ulaşımına dair planlarını duyurmuştu.

Şirket, “uçan arabalar” veya dikey iniş ve kalkış yapma yeteneği bulunan küçük, elektrikli hava taşıtları geliştirmek için bazı ortaklarla çalışıyor.

Global yolculuk paylaşım şirketlerinden en büyüğü olan Kaliforniya merkezli Uber geçen ay halka açılmış, 8 milyar dolar elde eden şirketin değeri 82 milyar dolar olmuştu. Satışın ilk günlerinde düşen hisseleri yakın zamanda yeniden arz seviyelerine ulaşabildi.

Uber, 2019 yılının ilk üç ayında 3.1 milyar dolar gelirin 1 milyar dolarını kaybettiğini açıkladı.