Home UZAYTEKNO UZAY ÇAĞINDA CEP TELEFONUNU BİLMEYEN BADUY TOPLULUĞU
UZAYTEKNO - 24 Haziran 2019

UZAY ÇAĞINDA CEP TELEFONUNU BİLMEYEN BADUY TOPLULUĞU

Baduy halkının hikayeleri El Cezire’de yayımlanan belgesele konu oldu. Belgeseli çeken ekip ellerindeki cep telefonlarını gösterirken, yerli halkın tepkisi ‘hiçbir şey’ oluyor. Cep telefonunun ne olduğuna dair bile hiçbir fikirleri yok yani.

TEKNOLOJİ GÜNAHMIŞ!
Atalarından miras kalan ve yüzyıllardır devam eden geleneklerini değiştireceğinden korktukları için teknolojiden uzak duran Buday halkının bir gerekçesi daha var: Teknolojinin günah olduğuna inanıyorlar.
‘YOKSUL DEĞİLİZ’
Belgesele konuşan Baduy yerlileri “İnsanlar bizim yoksul olduğumuzu düşünüyor. Elimizde hiçbir şeyin olmadığını zannediyorlar. Ama aslında biz kesinlikle fakir değiliz. Tamamen yanılıyorlar. Aslında bizim nelere sahip olduğumuzun farkında değiller” diyor.
İÇERDEKİLER VE DIŞARDAKİLER
Elektrik kullanmanın bile yasak olduğu Baduy topraklarında yaşayanlar son zamanlarda ise ‘İçeridekiler’ ve ‘Dışarıdakiler’ olmak üzere ikiye ayrılmış durumda. İçeridekiler hala tüm modern gelişmelerden uzak duruyor. Dışarıdakiler ise Baduy sınırlarında yaşamaya devam ediyor ama modern eğitim alıyor. Dışarıdakiler’in yüzde 90’ında artık cep telefonu da var. Ama cep telefonuna sahip Baduylular için en büyük problem şarj oluyor. Baduy sınırları içinde elektrik olmadığı için telefonları dışarıda şarj etmek zorunda kalıyorlar. Dışarıdakiler televizyon da izleyebiliyor, ama yine tabi ki de Baduy’da değil.
ELEKTRİK ANCAK GÜNEŞ’TEN
Son aylarda ayrıca Dışarıdakiler geceleri elektrik lambaları kullanmaya da başladı. Ancak bu noktada da en önemli kural, elektriğin güneşten elde edilmesi. Yani Baduylular için kullanılacak elektriğin bile doğal olması gerekiyor.


Fotoğraflar: Gezgin Serdar Çam