Home UZAYTEKNO VAHŞİ YAŞAM UZAYDAN İZLENECEK
UZAYTEKNO - 13 Haziran 2020

VAHŞİ YAŞAM UZAYDAN İZLENECEK

Uluslararası Uzay İstasyonu, hayvanları uzaydan izleyerek vahşi yaşamı korumaya yönelik bir proje geliştirdi.

Uluslararası Uzay İstasyonu, hayvanları uzaydan izleyerek vahşi yaşamı koruyacak proje geliştirdi. ICARUS projesi ile algılama yetenekleri incelenen inek, keçi ve koyunların deprem ve volkanik patlamalar öncesi davranışsal değişiklikleri sensörlerle algılanabilecek ve erken uyarı sağlanabilecek.
Uluslararası Uzay İstasyonu, hayvanları uzaydan izleyerek vahşi yaşamı korumaya yönelik bir proje geliştirdi.
New York Times gazetesinin haberine göre, “ICARUS” adlı proje ile uzay istasyonundaki küçük sensörler ve ekipmanlar kullanılarak hayvanlar takip edilebilecek.

BU YAZ BAŞLAYACAK

2018’de uzay yürüyüşü yapan Rus kozmonotlar tarafından yörüngedeki istasyona yerleştirilen antenle, test aşamasında olan proje bu yaz faaliyete geçecek.
Bu sistem önceki izleme teknolojilerinden çok daha fazla veri aktaracak ve bir hayvanın sadece yerini değil, aynı zamanda fizyolojisi ve çevresine dair bilgileri de kaydedecek.

Martin Wikelski.

Hayvanları uzaydan izleyerek vahşi yaşamı korumaya yönelik geliştirilen proje, bilim insanları ve çevrecilerin çalışmalarına da katkı sağlayacak. Proje ile göç eden kuş sürülerinin, iklim değişikliği nedeniyle yaşam alanları yok olan hayvan türlerinin ne zaman nereye gittikleri ve hatta böcekler bile takip edilebilecek.
Almanya’da Max Planck Enstitüsü’nde hayvan davranışlarını üzerine araştırmalar yapan Dr. Martin Wikelski, İtalya’daki ineklerin, keçilerin ve koyunların depremler ve volkanik patlamalar meydana gelmeden saatler önce algılama yeteneklerini inceledi ve davranışsal değişikliklerin sensörler tarafından algılanabileceğini ve bu sayede erken uyarı sağlanabileceğini ifade etti.
ICARUS projesi ile aynı zamanda Afrika’da kaçak fil avcılığı ya da salgınlarda rolü olan yarasa, karıncayiyen gibi diğer hayvanlar da izlenebilecek.

BAĞLANTILI HABER VE MAKALELER: OKSİJENSİZ YAŞAYABİLEN İLK HAYVAN BULUNDU

DÜNYA’NIN OKSİJEN SEVİYESİNİ HAYVANLAR MI KONTROL EDİYOR?

UZAY İSTASYONU’NA KENETLENME SİMÜLATÖRÜ: TIKLA, OYNA

SPACEMAG TÜRKİYE’Yİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN: TWİTTER, instagram, YOUTUBE, LinkedIN, FACEBOOK, PİNTEREST